Gorce – Łapsowa Niżna Polana ( 860 m n.p.m.)

Polana Łapsowa Niżna – polana w Gorcach, na południowych zboczach Bukowiny Obidowskiej. Położona jest na wysokości około 860-915 m, w widłach dwóch źródłowych cieków potoku Zadział. Nazywana jest też czasami Polaną Łapsową, w odróżnieniu od drugiej, wyżej położonej o nazwie Polana Łapsowa Wyżna. Wikipedia
W wycieczce wzięło udział 50 osób – dzieci, rodziców, opiekunów i przewodnik Adrian Dudziak.  Wczesnym rankiem wyruszyliśmy z Sierczy na poszukiwanie śniegu, którego w tym roku bardzo nam brakuje (a zwłaszcza dzieciom). Zaopatrzeni w odpowiednie ubranie oraz jabłuszka do zjazdów wyruszyliśmy z Klikuszowej w kierunku schroniska. Po drodze było dużo upragnionego śniegu i lodu, a co za tym idzie dużo radości, upadków i ślizgów. Po dotarciu do schroniska rodzice odpoczywali w pełnym słońcu, a młodzież szalała na jabłuszkach. Niektórym udało się również zjeść gorący posiłek. W drodze powrotnej również udało się poszaleć na jabłuszkach w trakcie schodzenia (zjeżdżania:)) w dół. Cali i zmęczeni dotarliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wyjazd był bardzo udany – dużo śniegu, słońca i pozytywnego zmęczenia. Do zobaczenia w kwietniu na kolejnej wycieczce.

 Opis wycieczki napisał uczeń klasy VIII Hubert Biernat:

„W dniu 18 stycznia 2020 roku wybraliśmy się z SKT „Piechurek“ na wycieczkę w Gorce. Zbiórkę mieliśmy pod bazą o godzinie 7:00. Na miejsce jechaliśmy około półtorej godziny, a po drodze mijaliśmy przepiękne krajobrazy. Kiedy dojechaliśmy do Klikuszowej była godzina 9:00. Od razu po wyjściu z autokaru, ruszyliśmy w drogę „pełną parą”. Szliśmy czarnym szklakiem w stonę Łapsowej Polany. Zaskoczyła nas spora ilość śniegu. Ucieszyliśmy się, gdyż od początku zimy w Sierczy śnieg się właściwie nie pojawił. W czasie marszu zrobiliśmy sobie 20-minutowy postój, aby „zakosztować zimowego szaleństwa“. Około godziny 11:30 dotarliśmy do schroniska „Koliba“. Naszym oczom ukazał się piękny widok na Tatry. Postanowiliśmy trochę odpocząć w schronisku i posilić się nieco. Ok. 12:30 ruszyliśmy do umówionego miejsca, gdzie czekał na nas autokar. Zeszliśmy, a właściwie większość z nas zjechała na jabłuszkach leśną trasą oznaczoną niebieskim szlakiem, do Nowego Targu.
Po godzinie 14-tej zebraliśmy się pod autokarem i ruszyliśmy w drogę powrotną. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Sierczy. Wycieczka sprawiła wiele radości zarówno młodszym jak i starszym uczestnikom. Już nie możemy doczekać się kolejnej wyprawy!”

Hubert Biernat

PKT GOT:
Klikuszowa cmentarz- Koliba na Łapsowej Polanie-Nowy Targ Kowaniec -11 pkt
Suma podejść 285 m, dystans 8,3 KM,
Nr grupy górskiej: BZ.05 

Link do galerii zdjęć