#KORONATYDZIEŃ#1

Pierwszy tydzień za nami…uff! Dał nam wszystkim w kość…

Podejrzewam, że nie będzie to odosobniona opinia.

Jedno jest pewne: wszystko stanęło na głowie-świat stanął na głowie! I dla dzieci i dla rodziców i dla nauczycieli.

Jak nie zwariować? Jak to wszystko poukładać? Jak wzmocnić siebie i dziecko?

  1. Ważny jest plan dnia – by zmniejszyć niepokój i sprawić, by dzień był bardziej przewidywalny uzgodnijmy z dzieckiem kiedy jest czas na sen, pracę, posiłki, zabawę i czas wspólny.

    ! Nie zapominajmy o wyznaczeniu dnia bez obowiązków :-)!

  2. Zadbajmy o siebie – sen, odpowiednia ilość wody, regularne posiłki i aktywność fizyczna- poszukajmy równowagi.

  1. Bądźmy w kontakcie-rozmawiajmy. Niepozorna, ale jedna z ważniejszych zasad- obecność i zrozumienie drugiej osoby. Zapytaj, wysłuchaj, wesprzyj. Może ktoś czuje potrzebę, by wspólnie pomilczeć? To też jest ważne.

  2. Mamy prawo nie radzić sobie i czuć przytłoczenie. Szukajmy wsparcia dla siebie. To dla wielu z nas trudna sytuacja-nie przeżywajmy jej w samotności. Kontaktujmy się z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi. Jest XXI wiek i tak wiele możliwości -WhatsAp, Messenger, sms, rozmowa telefoniczna, Skype itd. itd.

    Pomóżmy dziecku zorganizować taką formę spotkania wirtualnego ze znajomymi ze szkoły.

  3. Trudne, ale nie niemożliwe- ograniczmy media! Trudno teraz o informacje niezwiązane z epidemią. Jesteśmy wręcz uzależnieni od śledzenia newsów, oglądania serwisów informacyjnych, wymieniania się wiadomościami…to wszystko wprowadza atmosferę strachu, niepokoju, a dzieci chłoną ją automatycznie. Nawet nie musimy niczego wypowiadać.

  4. Zachowajmy spokój, poczucie humoru, dobre samopoczucie. Zróbmy to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa psychicznego. Może warto zrobić z dzieciakami listę rzeczy, które poprawiają nam nastrój? Gdy zajdzie taka potrzeba spójrzcie na nią, wybierzcie coś dla siebie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Nam wszystkim spokoju…

Aneta Spisak

pedagog

Ps. zapraszam do odwiedzania zakładki pedagog. Postaram się zamieszczać tam ciekawe artykuły, porady i informacje.