Konkurs humanistyczny

Tematyka konkursu.

Mrok tajemnic nas otacza.

Etap I       –  Wszystko da się rozwiązać?

Etap II      –  Zagadki przeszłości.

Etap III   –   Świat pełen tajemnic.

Zakres wymaganej wiedzy i umiejętności uczestników

Do każdego etapu konkursu obowiązują wiadomości i umiejętności wynikające z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych (II etap edukacyjny w zakresie języka polskiego i historii) – rozporządzenie  Ministra  Edukacji   Narodowej  z  dnia 27 sierpnia   2012 r. (Dz. U. z 30 sierpnia 2012 r., poz. 977, z późn. zm.).

1. Znajomość tekstów kultury wskazanych w literaturze konkursu.

2. Stosowanie różnych form wypowiedzi pisemnych, w tym użytkowych.

3. Znajomość i przestrzeganie zasad poprawności językowej.

4. Umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji.

5. Czytanie ze zrozumieniem różnych tekstów kultury, przekazów ikonicznych oraz tekstów  źródłowych.

6. Znajomość gatunków literackich i pojęć teoretycznych oraz zagadnień językowych niewykraczających poza podstawę programową kształcenia ogólnego w szkole podstawowej.

7. Określenie funkcji elementów tekstu przy użyciu odpowiedniej terminologii i wykorzystanie różnych kontekstów.

8. Znajomość pojęć, postaci, dat, faktów historycznych i realiów życia społecznego związanych z literaturą konkursu.

9. Umiejętność wyszukiwania głębszego sensu utworów literackich i rozumienie podstawowych środków artystycznego wyrazu.

10. Znajomość wyrażeń, zwrotów frazeologicznych, porzekadeł i przysłów związanych z tematyką konkursu.

11. Umiejętność analizy tekstów, formułowania opinii, argumentowania.

12. Własna aktywność twórcza.

13. Znajomość podstawowych pojęć związanych z tworzywem filmowym.

Wykaz literatury obowiązującej uczestników:

W związku z dostępnością na rynku wydawniczym wielu wydań poniższych tytułów, dopuszcza się również inne niż wskazane wydania lektur.

Etap I

1. Arthur Conan Doyle, Trzej studenci, [w:] tegoż, Przygody Sherlocka Holmesa, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2000, s. 107 – 122.
  2. Holmes Sherlock, [w:] Andrzej Z. Makowiecki, Słownik postaci literackich, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2000, s. 313 – 314.
  3. Małgorzata Musierowicz, Opium w rosole, Signum, Kraków 1992.
  4. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa, Literatura, Łódź 2000.
  5. Hanna Ożogowska, Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek, Akapit Press, Łódź 1997.
  6. Mark Twain, Książę i żebrak, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2005.
  7. Owce w sieci. 9 kreskówek, [online] www.sheeplive.eu.
  8. Detektywi Agathy Christie, [online] http://www.agathachristie.pl/detektywi.html
  9. Sir Arthur Conan Doyle – Zakładnik Sherlocka Holmesa, [online] http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/879011/  [tekst artykułu, bez audycji].

Etap II

1. Brandon Mull, Baśniobór, Grupa Wydawnicza WAB, Warszawa 2006.
  2. Adam Mickiewicz, To lubię, Świteź, [w:] tegoż, Wiersze, Czytelnik, Warszawa 1982, s. 30 – 36, 57 – 62.
  3. Zbigniew Nienacki, Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic, Oficyna Wydawnicza WARMIA, Olsztyn 2000.
  4. Ewa Nowacka, Szubad żąda ofiary, Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia, Warszawa 1989.
  5. Jan Parandowski, Tułaczka Odyseusza, [w:] tegoż, Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian, PULS, Londyn, 1992, s. 253 – 266.
  6. Agnieszka Stelmaszyk, Kroniki Archeo. Tajemnica klejnotu Nefertiti, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2013.
  7. Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna [film DVD], reż. Chris Columbus, 2010.

Uczestników obowiązuje również znajomość tekstów wymaganych w etapie I.

Etap III

1. Władysław Kopaliński, Sfinks, Piramidy, [w:] tegoż, Koty w worku, czyli z dziejów pojęć i rzeczy, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2007, s. 42–43, 414 – 416.
  2. Maria Krüger, Godzina pąsowej róży, ISKRY, Warszawa 1979.
  3. Stanisław Lem, Trzej elektrycerze, [w:] tegoż, Bajki robotów, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1983, s. 7 – 13.
  4. Astrid Lindgren, Bracia Lwie Serce, Nasza Księgarnia, Warszawa 2013.
  5. Kornel Makuszyński, Przyjaciel wesołego diabła, Oficyna Wydawnicza GMP, Poznań 1995.
  6. Leopold Staff, Odys, [w:] Poezja polska. Antologia, t. II, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1973, s. 80 – 81.
  7. Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu, [film DVD], reż. Michael Apted, 2010.

Uczestników obowiązuje również znajomość tekstów wymaganych w etapie I oraz II.