Bezpieczeństwo w szkole

Drogi uczniu!

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego pragnę Ci przypomnieć o kilku ważnych sprawach dotyczących Twojego bezpieczeństwa. Oto one:

BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

Szkoła to miejsce gdzie uczysz się wielu nowych rzeczy. Oprócz poznawania nowych treści w czasie zajęć lekcyjnych, spędzasz też czas bawiąc się na przerwach z przyjaciółmi. Pamiętaj, aby wybierać takie zabawy, które będą dla Was bezpieczne:

Postaraj się nie biegać po schodach i korytarzach. Biegając, możesz się przewrócić, pośliznąć lub wpaść na kogoś.

Nie zjeżdżaj po poręczach! Możesz z niej spaść i mocno się potłuc.

Pamiętaj, by ostrych przedmiotów nie używać do zabawy. Nie wymachuj sztućcami podczas posiłku, ani nożyczkami na lekcji plastyki.

W trakcie zabawy: nie popychaj, nie bij i nie wyśmiewaj innych uczniów. Gdy ktoś tak postępuje wobec Ciebie, powiedz o tym rodzicom i nauczycielom.

Zabieranie komuś jego własności nie jest zabawą. Powiadom nauczyciela i rodzica, gdy ktoś bez Twojej zgody odbiera Ci jakąś rzecz.

Nie zabieraj do szkoły wartościowych rzeczy i pieniędzy. Można łatwo je zgubić.

BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY

Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego w jaki sposób pokonujesz tą trasę – ważne, byś przestrzegał zasad ruchu drogowego, aby być bezpiecznym każdego dnia.

Zasady przechodzenia przez jezdnię:

Zawsze zatrzymaj się przed jezdnią.

Spójrz w lewo.

Spójrz w prawo.

Ponownie spójrz w lewo.

Możesz przejść na drugą stronę jezdni pod warunkiem, że nie nadjeżdża żaden pojazd i nie występuje jakiekolwiek inne niebezpieczeństwo. Podczas przechodzenia przez jezdnię możesz unieść rękę, aby być bardziej widocznym.

Masz bezwzględny obowiązek stosowania się do poleceń Pani „stopki”.

W naszej szkole obowiązuje bezwzględny obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych.

Znaki drogowe

W domu poświęć czas na zapoznanie się lub przypomnienie sobie podstawowych znaków drogowych.

WYCIECZKA ROWEROWA

Na rowerze lubią jeździć prawie wszystkie dzieci. Można wybrać się na nim do kolegi lub koleżanki, pojechać do szkoły lub na dłuższą wycieczkę. Aby rowerowe podróże były bezpieczne pamiętaj:

Zawsze informuj rodziców gdzie się wybierasz i o której godzinie wrócisz.

Jeśli wybierasz się sam lub z rówieśnikami wybierz trasę, którą dobrze znasz. Nie zbaczaj     z drogi.

Zakładaj na głowę kask. Ochroni Cię przed stłuczeniami gdybyś spadł z roweru.

Razem z rodzicami sprawdzaj, czy światła rowerowe są sprawne. Pamiętaj także                   o kamizelce odblaskowej lub o elementach odblaskowych na ubraniu. Dzięki nim będziesz widoczny dla kierowców innych pojazdów.

Gdy wybierasz się na dłuższą wycieczkę, zabierz ze sobą cieplejsze ubranie lub kurtkę przeciwdeszczową. Nie zaskoczy Cię wtedy zmiana pogody.

W rowerowej podróży miej ze sobą coś do picia i jedzenia. Zapakuj do plecaka kanapki, owoce i sok. Dzięki nim nie zabraknie Ci energii.

NAUKA I ZABAWA

Przed Tobą cały rok szkolny, w czasie którego będziesz poznawał nowe rzeczy. Abyś mógł uczyć się więcej, szybciej i łatwiej skorzystaj z kilku wskazówek:

1.                  Skoncentruj się

Koncentracja to zdolność skupiania uwagi na jednej, konkretnej rzeczy. Chcąc odpowiednio się skoncentrować wyobraź sobie, że myślisz tylko o tym, co w danej chwili robisz np. o zadaniu z matematyki. Prostym ćwiczeniem, które pozwoli Ci trenować koncentrację jest rzut kostką. Do zabawy wystarczy zwykła kostka do gry, której używasz w zabawie z koleżankami i kolegami. Rzuć kostką i postaraj się policzyć oraz zapamiętać ilość oczek, która wypadła. Powtórz zabawę kilka razy. Możesz ćwiczyć wspólnie z Rodzicami i kolegami.

2.                  Wybieraj najważniejsze informacje

Kiedy spotykasz się z nowymi wiadomościami i informacjami trudno Ci od razu zapamiętać je wszystkie. Postaraj się w pierwszej kolejności wybrać te, które są dla Ciebie najważniejsze albo najbardziej Cię interesują. Na przykład – podczas wycieczki do ZOO obserwuj uważnie wszystkie zwierzęta, ale postaraj się zapamiętać jak najwięcej informacji o swoich ulubionych.

3.                  Zapamiętaj

Istnieje wiele sposobów na to, aby ułatwić sobie zapamiętywanie. Jednymi z nich są „haki pamięciowe”. Ta metoda przyda Ci się szczególnie wtedy, kiedy będziesz chciał zapamiętać cyfry i liczby, np. podczas nauki tabliczki mnożenia. „Haki” to obrazki, które przypominają różne cyfry. Spróbuj wyobrazić sobie i narysować takie obrazki:

1 – świeca, 2 – łabędź, 3 – serce, 4 – krzesło, 5 – dźwig, 6 – wiśnia, 7 – kosa, 8 – bałwan,     9 – balon, 10 – rycerz z mieczem i tarczą.

4.                  Myśl kreatywnie

Na pewno często, kiedy bawisz się wspólnie z koleżankami i kolegami, tworzycie własne historie, postaci, wymyślacie nowe gry i ich zasady. To wszystko dzieje się dlatego, że jako dziecko jesteś bardzo kreatywny. Kreatywność to ważna cecha dzieci i dorosłych. Dzięki niej przychodzą nam do głowy ciekawe pomysły i rozwiązania, powstają nowe wynalazki, dokonują się ważne odkrycia.

O rozwijanie kreatywności dobrze dbać każdego dnia. Kreatywność możesz ćwiczyć nawet podczas spaceru w parku. Zastanów się co przypominają Ci liście poszczególnych drzew, albo jakie kształty mają chmury, które pojawiają się na niebie – im więcej pomysłów przyjdzie Ci do głowy – tym lepiej. Do zabawy możesz zaprosić Rodziców.

Życzę sukcesów i samych radosnych dni w szkole, w której służę Ci pomocą i wsparciem.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status