Wycieczka SKT „Piechurek” – Ćwilin – Beskid Wyspowy (1072 m n.p.m.) – 17 listopada 2018

Ćwilin – drugi co do wysokości szczyt górski Beskidu Wyspowego. Nazwa góry pochodzi od niemieckiego słowa Zwilling, tzn. bliźniak, a nadali ją w XIV w. niemieccy osadnicy w Tymbarku i Jurkowie. W literaturze można także spotkać błędną nazwę: „Ćwiliń”.

W wycieczce wzięło udział 28 osób – w tym trzech opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż. Pogoda dopisała, więc można było podziwiać przepiękne widoki opisanych poniżej szczytów. Teraz czekamy na zimową aurę i planujemy kolejną wycieczkę w lutym, gdy spadnie śnieg:).

Ćwilin jest wyjątkową „wyspą”. Poza grzbietem Czarnego Działu nie ma bocznych odnóg, a regularny kształt jego wierzchołka klasyfikuje go do grona typowych beskidzkich wysp. Jego stoki porasta las, w którym żyje wiele dzikich ssaków, takich jak dziki, jelenie, sarny i borsuki. Kilka lat temu potwierdzono występowanie rzadkiego w Polsce rysia. Okresowo zaglądają tu wilki. Na szczycie mamy dużą Polanę Michurową, pamiętająca czasy intensywnego pasterstwa na górze.  Dzisiaj Polana Michurowa jest wspaniałym punktem widokowym. Roztaczają się z niej piękne widoki na południe, wschód i zachód. Widać z niej Tatry, pasma górskie Słowacji i pobliskie Beskidy z Babią Górą na czele. Zaczynając od wschodu zobaczymy Mogielicę z charakterystyczną kopułą szczytową, ciągnącą się na południowy zachód Polanę Stumorgową i szczyty: Krzystonów, Kutrzycę i Jasień. Za nimi zaś widoczny jest Beskid Sądecki. Gdy obrócimy się na południe ujrzymy grzbiet Gorców: od Gorca przez Kudłoń, Turbacz, aż po Maciejową i Rabkę. Nad nimi sterczy grzebień Tatr. Kierując wzrok na zachód zobaczymy Luboń Wielki, Szczebel oraz Lubogoszcz, zaś dalej sylwetkę wyniosłej Babiej Góry. Ponoć to właśnie na Ćwilinie, podczas wycieczki z grupą młodzieży, prof. Kazimierz Sosnowski ujrzał tzw. „morze mgieł” i wymyślił nazwę „Beskid Wyspowy”.

http://wyrusznawycieczke.blogspot.com/2017/07/cwilin-gsbw-6.html

PKT GOT:

Jurków – Ćwilin – 9 pkt

Ćwilin – Mszana Dolna – 10 pkt

Razem – 19 pkt

Nr grupy górskiej – BZ.06.

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status