Wycieczka SKT „Piechurek” – Ćwilin – Beskid Wyspowy (1072 m n.p.m.) – 17 listopada 2018
Ćwilin – drugi co do wysokości szczyt górski Beskidu Wyspowego. Nazwa góry pochodzi od niemieckiego słowa Zwilling, tzn. bliźniak, a nadali ją w XIV w. niemieccy osadnicy w Tymbarku i Jurkowie. W literaturze można także spotkać błędną nazwę: „Ćwiliń”.
W wycieczce wzięło udział 28 osób – w tym trzech opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż. Pogoda dopisała, więc można było podziwiać przepiękne widoki opisanych poniżej szczytów. Teraz czekamy na zimową aurę i planujemy kolejną wycieczkę w lutym, gdy spadnie śnieg:).
Ćwilin jest wyjątkową „wyspą”. Poza grzbietem Czarnego Działu nie ma bocznych odnóg, a regularny kształt jego wierzchołka klasyfikuje go do grona typowych beskidzkich wysp. Jego stoki porasta las, w którym żyje wiele dzikich ssaków, takich jak dziki, jelenie, sarny i borsuki. Kilka lat temu potwierdzono występowanie rzadkiego w Polsce rysia. Okresowo zaglądają tu wilki. Na szczycie mamy dużą Polanę Michurową, pamiętająca czasy intensywnego pasterstwa na górze. Dzisiaj Polana Michurowa jest wspaniałym punktem widokowym. Roztaczają się z niej piękne widoki na południe, wschód i zachód. Widać z niej Tatry, pasma górskie Słowacji i pobliskie Beskidy z Babią Górą na czele. Zaczynając od wschodu zobaczymy Mogielicę z charakterystyczną kopułą szczytową, ciągnącą się na południowy zachód Polanę Stumorgową i szczyty: Krzystonów, Kutrzycę i Jasień. Za nimi zaś widoczny jest Beskid Sądecki. Gdy obrócimy się na południe ujrzymy grzbiet Gorców: od Gorca przez Kudłoń, Turbacz, aż po Maciejową i Rabkę. Nad nimi sterczy grzebień Tatr. Kierując wzrok na zachód zobaczymy Luboń Wielki, Szczebel oraz Lubogoszcz, zaś dalej sylwetkę wyniosłej Babiej Góry. Ponoć to właśnie na Ćwilinie, podczas wycieczki z grupą młodzieży, prof. Kazimierz Sosnowski ujrzał tzw. „morze mgieł” i wymyślił nazwę „Beskid Wyspowy”.
http://wyrusznawycieczke.blogspot.com/2017/07/cwilin-gsbw-6.html
PKT GOT:
Jurków – Ćwilin – 9 pkt
Ćwilin – Mszana Dolna – 10 pkt
Razem – 19 pkt
Nr grupy górskiej – BZ.06.