„MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA”

W bieżącym roku szkolnym kolejny raz nasza szkoła będzie uczestniczyć w programie „Mleko dla szkół”. Od października wszystkie chętne dzieci będą mogły codziennie pić kartonik mleka białego lub smakowego.

Gorąco zachęcam wszystkich rodziców do udziału ich dzieci w programie ( klasy „0” – VI).

Picie mleka to dobra inwestycja w siebie nie tylko teraz,S ale i na przyszłość – dlaczego tak jest?

Otóż mleko jest podstawowym źródłem przyswajalnego białka, zawierającego 7 podstawowych aminokwasów, takich których ustrój nie może sobie syntetyzować, a które dostarczane z białka pozwalają właściwie rozwijać się ośrodkowemu układowi nerwowemu, układowi mięśniowemu i przede wszystkim kostnemu. Ale poza tym białkiem mleko zawiera również wapń i fosfor. A wapń to przecież pierwiastek będący tzw. „osią życia”. Koło wapnia toczą się wszystkie zakresy rozwojowe – wzrastanie i dojrzewanie. Brak dostępu dzieci do mleka oznacza zubożenie dowozu wapnia do ich rozwoju. A przecież chodzi o to, żeby do organizmu dzieci był dostarczony wapń z naturalnych produktów, bez konieczności uzupełniania go tabletkami.

Niedobór wapnia w organiźmie wpływa na słabszą podporę ustrojowo-mechaniczną jaką jest układ kostno – stawowo – mięśniowy. Istnieje wówczas ryzyko adynamii mięśniowej, zmniejsza się sprawność fizyczna, występują zmiany próchnicze, czy też różne problemy związane z metabolizmem komórkowym. Czyli brak dowozu wapnia równa się osteoporozie, osteopenii, próchnicy, zmianą w ośrodkowym układzie nerwowym związanym z tym, że pojemność intelektualna, zdolność uczenia się, zdobywania nowych nabytków pamięciowych jest mniejsza.

Udowodniono, że wypicie 2 szklanek mleka to przyswojenie dla ustroju właściwie wchłanianego dobrze przyswajalnego wapnia w ilości 60 – 70% dziennego zapotrzebowania. Inwestujemy więc w siebie i nasze dzieci, spożywając 2 plasterki sera, 2 szklanki mleka, a resztę możemy uzupełnić z innego źródła.

Picie mleka przez dzieci w szkole uczy je prawidłowych nawyków żywieniowych, zapewniając jednocześnie regularne spożywanie wartościowych produktów od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status