Muzeum Armii Krajowej

18 listopada 2014r  drugo- i trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w Muzeum Armii Krajowej pt.: „Czworonożni żołnierze. Zwierzęta też walczą!” Podczas zajęć uczniowie zobaczyli m.in. przedmioty używane przez zwierzęta- żołnierzy i ich opiekunów. Dzieci poznały losy najbardziej znanego polskiego czworonożnego żołnierza, czyli niedźwiedzia Wojtka oraz historię najpopularniejszej klaczy II RP, czyli Kasztanki. Wielkim zainteresowaniem wśród trzecioklasistów cieszyły się także stałe wystawy, które uczniowie zwiedzali pod fachową opieką przewodników. Młodzi historycy wrażeniami z wycieczki postanowili podzielić się z Państwem.

Serdecznie zapraszamy do lektury wypracowań uczniów kl. III

no images were found

 

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI   DO MUZEUM ARMII KRAJOWEJ

 

W dniu 18.11.2014 roku zwiedzaliśmy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska rekonstrukcje czołgu, rakiety V2 oraz samolotu bojowego Halifax.

Ponadto widzieliśmy setki zdjęć i pamiątek z czasów okupacji oraz różnego rodzaju broń: karabiny, bagnety, pistolety, granaty. W muzeum zebrano wiele rodzajów mundurów i odznaczeń. Po muzeum oprowadzała nas pani przewodnik, która opowiadała nam wiele różnych ciekawych historii.

Krakowskie Muzeum Armii Krajowej jest, obok Muzeum Powstania Warszawskiego, najważniejszym muzeum czynu zbrojnego Polski Walczącej XX w.

Zwiedzane przez nas muzeum wywarło na mnie duże wrażenie, ponieważ ukazuje realia czasów terroru i okupacji.

Marcin Nawalany

 

We wtorek 18.11.2014r kl.2 i 3 były w Muzeum Armii Krajowej (A.K). Jechaliśmy                          1 autobusem. Z mojej perspektywy droga była nieprzyjemna, ponieważ jechałam sama. Moim zdaniem wycieczka była ciekawa. Najpierw  byliśmy na parterze. Widzieliśmy tam krótki filmik z przemarszu wojsk. Widzieliśmy piechotę, jeźdźców i psy (najczęściej owczarki niemieckie). Potem, pani przewodnik pokazała nam mapę Polski jeszcze dawną (przed zaborami).Następnie widzieliśmy mundury, medale i wyposażenie koni. W tle słychać było słuchać melodie „żołnierskie”. Dalej widzieliśmy czołg, był bardzo duży, pani mówiła nam, że Niemcy przywiązywali polskie dzieci do tyłów i przodów takich czołgów. Później przeszliśmy na piętro. Na piętrze widzieliśmy przeróżne papiery. Głownie na piętrze widzieliśmy papiery, ale również były meble, statuetka Kasztanki z generałem Józefem Piłsudskim, Okno z motywem wybuchającej bomby (w tym oknie widzieliśmy filmik z wybuchem bomby w Warszawie). Byliśmy na „strzelnicy” strzelaliśmy z lufy czołgu. Gdy już skończyliśmy zwiedzać, to poszliśmy na warsztaty. Rozwiązaliśmy rebus i krzyżówkę na temat Misia Wojtka. Rysowaliśmy też rysunek na temat „Czworonożni Żołnierze”(bo taką zamówiliśmy lekcje).Poznaliśmy psa Chipsa, Konie Olgę, Upstarta, Regala i Gołębia G.I Joe. Po warsztatach skończyliśmy wycieczkę. Szkoda że nie kupiliśmy sobie pamiątek, ale nawet bez pamiątek wycieczka była udana. Bardzo mi się podobało. Chciałabym pojechać tam jeszcze raz!

 

Autor: Dominika Michalik kl.3

 

W Muzeum Armii Krajowej

 

We wtorek 18.11.2014 r. wybraliśmy się z całą klasą do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Sam dojazd na miejsce nie bardzo mi się podobał z powodu kolegi, który miał chorobę lokomocyjną, ale jakoś dojechaliśmy.

Pani przewodnik oprowadzała nas po wystawie.

Muzeum było ciekawie i nowocześnie urządzone, choć nie wszędzie było to widać.

Najbardziej podobała mi się imitacja celi więziennej oraz interaktywna strzelnica, na której z pozycji stojącej lub leżącej można było zestrzelić niemiecki czołg!

Potem poszliśmy na warsztaty plastyczne pod tytułem: „Czworonożni Żołnierze”.

Poznaliśmy historie zwierząt, które pomagały żołnierzom w czasie II wojny światowej.

Były to między innymi: pies Chips, klacz Kasztanka, konie londyńskiej policji: Olga, Upstart i Regal; niedźwiedź Wojtek oraz gołębie-zwiadowcy.

Każde z tych zwierząt pełniło bardzo ważną funkcję.

Wszystkie informacje jakie zdobyliśmy bardzo mnie zainteresowały i chętnie dowiedziałbym się więcej na ten temat.

Jakub Stepaniuk  kl. III

 

W dniu 18. XI. 2014r. pojechaliśmy całą klasą wraz z naszą wychowawczynią do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

W muzeum widzieliśmy wiele ciekawych rzeczy związanych z II wojną światową. Były tam m.in.: przekrój samolotu i rakiety, kolekcja broni, oraz baraki dla jeńców. Najbardziej zapadły mi w pamięć: huk podczas strzelania, oraz to jak wyglądało życie jeńców.

Wojna jest czymś strasznym, nigdy nie chciałbym jej przeżyć.

Kacper Dobosz

Dodaj komentarz

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status