Zdrowe rady nie od parady klasy II

ulotka

W celu powiększenia obrazka proszę w niego „kliknąć”.

z1Zdrowe racjonalne żywienie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i warunkiem prawidłowego rozwoju, dobrego samopoczucia oraz pełnej dyspozycji do uczenia się.

Nieprawidłowości w żywieniu są przyczyną wielu zaburzeń, w tym w ostatnich latach, epidemii nadwagi i otyłości. Statystycznie podaje się, że w Europie otyłe jest co czwarte dziecko. W Polsce nadwagę ma 18% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia polskiego społeczeństwa, gdyż wyniki badań wskazują, że u 80% dzieci z otyłością utrzymuje się ona  w dalszych latach życia.*

*Stanowisko Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu  i Turystyki w sprawie działań podejmowanych przez szkoły w zakresie zdrowego żywienia

Każdy człowiek, a zwłaszcza dziecko, powinien odżywiać się regularnie i spożywać w ciągu dnia posiłek przeciętnie co 3-4 godziny. Jest to podstawowy element zdrowego żywienia, warunkujący prawidłowy rozwój dziecka, jego dobre samopoczucie i dyspozycję do uczenia się.

Skutki nieregularnego spożywania posiłków:

  • Zbyt długa przerwa między posiłkami powoduje uczucie głodu. Przyczyną tego uczucia jest niedobór składników pokarmowych w organizmie. Dotyczy to szczególnie glukozy, której stężenie we krwi zmniejsza się. Niedobór glukozy upośledza  funkcję komórek mózgu, dla których jest ona jedynym źródłem energii, a to z kolei wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
  • Uczucie głodu u uczniów wpływa niekorzystnie na zdolność do uczenia się, gdyż:
    – zmniejsza zdolność do koncentracji uwagi i aktywność na lekcjach,
    – pogarsza nastrój i samopoczucie,
    – może zwiększać ryzyko doznania urazu
    (mniejsza koncentracja uwagi, wydłużony czas reakcji).

Zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia optymalnie dzieci i młodzież powinna spożywać w ciągu dnia 4-5 posiłków. Zbyt mała liczba posiłków zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości, która dotyczy obecnie w Polsce co piątego ucznia. Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują uczucie głodu i chęć zjedzenia produktów słodkich lub tłustych (wysokokalorycznych), aby jak najszybciej wyrównać niedobór energii. Organizm domaga się regularnego dostarczania odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych. Jeśli posiłki  są spożywane nieregularnie organizm zaczyna gromadzić energię na okresy głodu w postaci tkanki tłuszczowej. Osoby z otyłością, w tym także dzieci, często odżywiają się nieregularnie, zwykle nie jedzą śniadania, błędnie traktując to jako formę diety odchudzającej.

Dzieci często nie lubią lub nie chcą jeść tego, co jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Niestety bardzo często są to warzywa. Oto kilka wskazówek jak przekonać dzieci do zdrowego odżywiania oraz od czego należy rozpocząć taką edukację.

Warzywne sztuczki

   z2

Najprostszym sposobem jest przygotowywanie ciekawych potraw oraz niezwykłych form produktów. To mogą być na przykład surówki czy sałatki ułożone  w fantazyjne kompozycje czy wzory. Skuteczne może być także łączenie ulubionych potraw dziecka  z warzywami, np. naleśniki. Jak wiadomo dzieci bardzo lubią soki. Warto więc zrobić soki wyciskane ze świeżych warzyw. Jednak najzdrowsze będą bez dodatku cukru. Na bazie warzyw można przygotować również koktajle, na przykład z dodatkiem owoców lub mlecznych napojów, takich jak jogurt naturalny. Z warzyw można też przygotować zdrowe przekąski np. „chipsy warzywne” z marchewki lub buraka. Istnieje wiele przepisów na tego typu dania, które z łatwością można wykonać w domu.

Z punktu widzenia dziecka będą bardzo atrakcyjne, a przy tym odżywcze. Jednak należy pamiętać, iż dzieci chętnie jedzą tylko te produkty, które znają i preferują ich smak.

 Jak wyrobić u dzieci dobre nawyki w dziedzinie żywienia?

     z3

Warto zacząć od nas samych. Edukacja rodziców jest najważniejsza, bo to ich wiedza ostatecznie w dużej  mierze przełoży się  na to, jak będą postępowały dzieci.

Dobrym sposobem jest zaangażowanie dziecka w robienie zakupów i przygotowywanie posiłków. Podczas takich wspólnych zakupów dziecko mogłoby być uczone tego, co jest dobre, zdrowe.

Wiedzę tę można poszerzać podczas wspólnego przygotowywania posiłków. W ten sposób dziecko uczy się składu poszczególnych potraw, a przy okazji można uświadamiać je na temat wartości i roli składników pokarmowych. Warto przy tym wykorzystać fakt, że dzieci z reguły chętnie jedzą to, co same przygotowały – są wtedy z siebie bardzo dumne. I mają do tego powody.

 Jak przekonać dzieci, że mamy rację?

    z4

 Przede wszystkim istotna jest profilaktyka i edukacja, która powinna się zacząć już  w wieku przedszkolnym. W naszej szkole każdego roku realizujemy różne programy dotyczące zdrowego stylu życia  i racjonalnego żywienia.  Aktywny udział w tego typu akcjach podnosi świadomość dzieci. Warto też wykorzystywać pewne już istniejące postawy względem żywienia, ale tylko wtedy, kiedy są one prawidłowe. Na przykład wiele młodych dziewczyn bardzo interesuje się swoją dietą i doskonale wie, jakie jest przełożenie spożywania niezdrowych produktów na figurę. Taką racjonalną postawę można delikatnie i umiejętnie wspierać. Dużą i ważną rolę  w uświadamianiu młodych ludzi pełnią rodzice. Wiedza o zdrowym żywieniu powinna być przekazywania przez nich podczas zwykłej, codziennej rozmowy.

 Jak skończyć z niezdrowymi przekąskami?

 z5

Po pierwsze – rodzice powinni stanowić przykład i oduczyć się jedzenia niezdrowych rzeczy, bo to oni, jako pierwsi podają dzieciom produkty i uczą swoje pociechy zdrowych lub niezdrowych zachowań żywieniowych. To podstawa.

Po drugie – ważne jest unikanie miejsc i okoliczności, w których serwowana jest niezdrowa  żywność. Warto pamiętać, że częste żywienie poza domem, zwłaszcza jeśli wiąże się z korzystaniem  z fast foodów, sprzyja wyrabianiu złych nawyków. Trzeba też podkreślić, że często największym winowajcą bywa reklama produktów spożywczych – zwłaszcza telewizyjna. Dlatego należy rozsądnie ograniczać dziecku czas spędzany przed telewizorem.

                                                             

Szanowni Państwo !!!

Serdecznie zapraszamy

do obejrzenia prac uczniów klasy II

wykonanych w ramach projektu:

„ Zdrowo jem, więcej wiem”

Prace te znajdują się

 w holu głównym szkoły

w dn.  06.11 – 22.11.2013r

 

Dodaj komentarz

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status