Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Od 2012 r. nasza szkoła posiada certyfikat Zintegrowanej Polityki Państwa – Szkoły Promującej Bezpieczeństwo. W 2014 r. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie przeprowadziła w naszej placówce audyt, w wyniku którego uzyskany certyfikat został nam przedłużony na kolejne lata.

dav

dav

W br. szkolnym, podobnie jak przez poprzednie lata, podejmujemy szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w naszej placówce. Systematycznie przeprowadzamy ewaluację naszych działań, starając się sprostać nowym wyzwaniom i pojawiającym się zagrożeniom.

dav

SPOTKANIE RODZICÓW Z POLICJANTKĄ

17 maja 2017 r. odbyło się spotkanie Rodziców z inspektorem ds. Nieletnich Martą Jeger-Kęsek z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce na temat cyberprzemocy.

18788940_1425703517468825_929278014_o

18767202_1425703520802158_974755600_o

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku przebiega on pod hasłem „Depresja – porozmawiajmy o niej”.

Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami:
Artykuł pt. „Problem depresji u dzieci” (strona internetowa szkoły – zakł. pedagog).
Linki do dwóch krótkich filmów (w ustawieniach na You Tubie można włączyć polskie napisy)
https://www.youtube.com/watch?v=EJ S5Rjt iI
https://www.youtube.com/watch?v=LGAia5wLkno

POMÓŻ DZIECIOM Z ANGOLI – KUP LALKĘ

W ramach współpracy z UNICEF nasza szkoła bierze udział w IV edycji programu „Wszystkie kolory świata”. W tym roku pomagamy dzieciom z Angoli.

Każdy może przyłączyć się do naszej akcji kupując charytatywną laleczkę, uszytą przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.

„Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest

zagubienie się w służbie innym”

/Mahatma Gandhi/

dav

dav

dav

„ŚNIADANIE DAJE MOC” 08.11.2016

Już tradycyjnie w listopadzie obchodzimy w naszej szkole „Dzień Zdrowego Śniadania” poprzez uczestnictwo w ogólnopolskim programie pt.: „Śniadanie Daje Moc”.
Celem programu jest przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat zasad prawidłowego odżywiania dzieci, w tym roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci poprzez edukację i promocję prawidłowego żywienia.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy – dzień! Dlatego w naszej szkole przywiązujemy dużą wagę do zdrowego i racjonalnego odżywiania się dzieci każdego dnia.
Obchody „Dnia Zdrowego Śniadania” są dla nas bardzo ważne i stanowią jeden z wielu działań edukacyjno – wychowawczych podejmowanych w ciągu roku. Wśród nich należy wymienić udział szkoły w programach żywieniowych: „Owoce w szkole”, „Szklanka mleka”, czy też realizacja programów edukacyjnych takich jak: „Edukacja prozdrowotna”, „Trzymaj formę”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”, jak również bieżąca diagnoza potrzeb żywieniowych dzieci w wieku szkolnym.
Realizacja tych celów możliwa jest dzięki stałej współpracy z rodzicami oraz takimi instytucjami jak: MGOPS, Agencja Rynku Rolnego, Bank Żywności, SANEPID, CPiPZ w Wieliczce.

DLACZEGO WARTO ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O ZDROWYM ŚNIADANIU – ?

* W blisko 40% klas w polskich szkołach są dzieci, które nie jedzą drugiego śniadania.
* 130 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce cierpi z powodu niedożywienia.
* 220 tys. dzieci szkół podstawowych nie odżywia się w sposób niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju (np. wychodzą z domu bez śniadania, nie jedzą codziennie obiadu).
* „Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem” – jedna z 12 zasad prawidłowego żywienia dzieci (W. Klemarczyk – członek zespołu medyczno – żywieniowego.
Zakład żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie).

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ODŻYWIANIA

Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

Mleko, jogurt i sery to podpora mocnych kości.

Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.

Pamiętaj o kaszach, jedz chleb – nie bułki.

Dzień bez świeżych warzyw i owoców to dzień stracony.

Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

Posiłek obiadowy to zapas sił na aktywne popołudnie.

Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

Dobrą wodą gaś pragnienie.

Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Na koniec pragnę zwrócić uwagę, że październik to miesiąc, w którym obchodzone są dwa święta – „Światowy Dzień Walki z Nadwagą” oraz „Międzynarodowy Dzień Żywności”. Paradoksalnie, obchody tych świąt są przykładem na różnorodność problemów z jakimi boryka się współczesność. Z jednej strony, przez niezdrowe odżywianie ludzie cierpią na choroby związane z otyłością, z drugiej marnują żywność wyrzucając nadmiar jedzenia, a wszystko to dzieje się w sytuacji gdy na świecie są miejsca, w których ludzie umierają z głodu.

Przeprowadzane badania nie napawają optymizmem ponieważ wskazują między innymi na to, że:
– problem otyłości dotyczy w pierwszej kolejności młodzieży i dzieci (polskie dzieci są niestety pod tym względem w światowej czołówce),
– co piąta kobieta cierpi na nadwagę,
– 60% ludzi w średnim wieku posiada nadwagę.

OTYŁOŚĆ – PLAGA XXI WIEKU !

img_20161108_133002          img_20161108_133012

img_20161108_133020       img_20161108_133031       img_20161108_133103

 

SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

27 września 2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z policjantką. Tematem spotkania były zasady poruszania się po drodze, a także zasady bezpiecznego zachowania się w domu i w szkole.

AKCJA „CYTRYNA”

21 września 2016 r. odbyła się szkolna akcja pod hasłem „Cytryna”. Miała ona na celu uświadomienie kierującym pojazdami, jak ważne jest przestrzeganie przepisów drogowych, zwłaszcza w pobliżu szkoły. W stosunku do osób naruszających zasady obowiązujące na drodze zastosowano działania wychowawcze – musieli zjeść plasterek cytryny.

KOŁO TURYSTYCZNE „PIECHUREK”

W naszej szkole działa Koło Turystyczne „Piechurek”, którego opiekunowie organizują całodniowe wycieczki górskie dla uczniów klas I-VI. Podczas wypraw górskich uczniowie kształtują swoją osobowość, odpowiedni stosunek do drugiego człowieka i samego siebie, rozwijają zainteresowania, wdrażają się do aktywnego i kulturalnego spędzania wolnego czasu. Przede wszystkim też uczą się bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania w górach.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI WOBEC DZIECI

W piątek 3 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji.  Z tej okazji odbył się apel, który poprzedzony był różnymi działaniami dzieci. Uczniowie i cała społeczność szkolna pokazali, jak ważna jest to sprawa i trzeba się jej przeciwstawić.

KĄCIK PORAD PRAWNYCH

W naszej szkole przy wejściu zorganizowany jest Kącik Porad Prawnych. Zainteresowani znajdą tam ważne numery telefonów oraz skrzynkę na nurtujące ich pytania.
IMG_20160608_105848

AKCJA „CYTRYNA”

20 października bieżącego roku szkolnego odbyła się w naszej szkole akcja pod hasłem „Cytryna”. Miała ona na celu uświadomienie kierującym pojazdy, jak ważne jest przestrzeganie przepisów drogowych, zwłaszcza w pobliżu szkoły. Pochód społeczności szkolnej był również wyrazem naszego sprzeciwu wobec nietrzeźwych kierowców.

https://sp-siercza.pl/blog/aktualnosci/akcja-cytryna-3/

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

W szkole realizujemy innowację pedagogiczną „Symboliczne formy pracy z agresją”.

Narastające, niepokojące zjawiska w szkole, jak i trudności w egzekwowaniu zachowań akceptowanych społecznie wśród uczniów, niepełne zadowolenie z efektów naszej pracy wychowawczej nad kształtowaniem prawidłowych postaw i zachowań uczniowskich, skłoniły nas do wprowadzenia zmian innowacyjnych w działaniach wychowawczych w szkole. Jak wiemy, szkoła to miejsce budowania wartościowych przyjaźni, ale – niestety również środowisko, w którym pojawia się agresja i przemoc. By minimalizować ich wpływ i rozmiar, trzeba nie tylko samemu reagować, lecz także nauczyć dzieci odpowiednich reakcji.

AKTYWNE PRZERWY „BRAIN-BREAKS”

W każdy poniedziałek na pierwszej przerwie obiadowej, uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w zorganizowanej, aktywnej przerwie.

Ze specjalnej strony internetowej wyświetlane są przeróżne zabawy i ćwiczenia, prezentowane przez ludzi z wielu zakątków świata, a zadaniem naszych uczniów jest naśladowanie ich ruchów.

https://sp-siercza.pl/blog/aktualnosci/brain-breaks-aktywne-przerwy/

AKTYWNE PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH

W roku szkolnym 2015/2016 na skrzyżowaniu w pobliżu szkoły zostało uruchomione aktywne przejście dla pieszych, tzw. „SeeMee”. Podstawowym zadaniem „SeeMe” jest ochrona pieszego w czasie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Nie działa w sposób ciągły tylko w momentach, gdy jest potrzebny. System działa w czasie rzeczywistym, jest widoczny z odległości nawet 900 m.

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status