zdrowe odżywianie

W naszej szkole przywiązujemy dużą wagę do zdrowego i racjonalnego odżywiania się dzieci. Dlatego też, każdego roku podejmujemy szereg działań edukacyjno – wychowawczych mających na celu utrwalanie wśród nich prawidłowych nawyków żywieniowych. Służy temu   udział szkoły w dwóch programach: „Owoce w szkole” i „Szklanka mleka”.

Realizacja ich jest możliwa dzięki stałej współpracy z rodzicami oraz Agencją Rynku Rolnego i Bankiem Żywności.

W programie „Owoce w szkole” nasza szkoła uczestniczy od roku szkolnego 2009/10. Został on powołany do życia jako jeden z priorytetowych działań Komisji Europejskiej zmierzających do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania. Program ma zachęcić dzieci do spożywania większej ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się również w późniejszych latach życia.

W Unii Europejskiej ma nadwagę około 22 mln dzieci, a ponad 5 mln z nich cierpi na otyłość. Według przewidywań, liczba ta każdego roku będzie rosnąć o kolejne 400 tys. dzieci. Eksperci są zgodni, że poprawa sposobu odżywiania może odegrać ważną rolę w zwalczaniu tego problemu, w szczególności w zmniejszaniu odsetka osób otyłych oraz redukcji ryzyka poważnych problemów zdrowotnych w późniejszym etapie życia.

 Odżywianie się jest jednym z koniecznych warunków utrzymania się przy życiu. Decyduje  również o zdrowiu człowieka. Prawidłowe odżywianie uważa się obecnie za jeden z najważniejszych czynników warunkujących stan zdrowia człowieka, a coraz więcej chorób trapiących ludzi ma ścisły związek z odżywianiem. Tak dziś rozpowszechnione choroby jak otyłość, nadciśnienie, miażdżyca, wiele chorób serca – są w znacznym stopniu spowodowane niewłaściwym odżywianiem.

 Dekalog zdrowego odżywiania

  1. Jedz regularnie 3 posiłki dziennie, w tym koniecznie śniadanie.
  2. Dbaj o urozmaicenie diety.
  3. Jedz produkty zbożowe w każdym posiłku.
  4. Używaj tłuszczów roślinnych, ogranicz ilość spożywanego tłuszczu zwierzęcego.
  5. Jedz warzywa i owoce 5 razy dziennie.
  6. Jedz więcej ryb i roślin strączkowych.
  7. Pij mleko chude i niskotłuszczowe produkty nabiałowe.
  8. Czerwone mięso i jego przetwory jedz w umiarkowanych ilościach.
  9. Zachowaj umiar w jedzeniu cukru, słodyczy.
  10. Dużo pij, szczególnie wody. Staraj się pić 6-8 szklanek wody dziennie.

 W bieżącym roku szkolnym nowością jest to, że w programie mogą również uczestniczyć dzieci z oddziałów zerowych ( do tej pory były to tylko dzieci kl. I – III).

Od października wszystkie chętne dzieci będą mogły spożywać świeże owoce i warzywa.

W bieżącym roku szkolnym kolejny raz nasza szkoła będzie uczestniczyć w programie            „ Mleko dla szkół”. Od października wszystkie chętne dzieci będą mogły codziennie pić kartonik mleka białego lub smakowego.

Gorąco zachęcam wszystkich rodziców do udziału ich dzieci w programie ( klasy „0” – VI).

 Uczestnicząc w programie staramy się uczyć nasze dzieci, że picie mleka to dobra inwestycja w siebie nie tylko teraz, ale i na przyszłość. Dlaczego tak jest?

Otóż mleko jest podstawowym źródłem przyswajalnego białka, zawierającego 7 podstawowych aminokwasów, których ustrój nie może sobie syntetyzować, a które dostarczane z białka pozwalają właściwie rozwijać się ośrodkowemu układowi nerwowemu, układowi mięśniowemu i przede wszystkim kostnemu. Ale poza białkiem, mleko zawiera również wapń i fosfor. A wapń to przecież pierwiastek będący tzw. „osią życia”. Wokół wapnia toczą się wszystkie procesy rozwojowe – wzrastanie i dojrzewanie. Brak dostępu dzieci do mleka oznacza zubożenie dostarczania wapnia dla ich rozwoju. A przecież chodzi o to, żeby do organizmu dzieci był dostarczony wapń z naturalnych produktów, bez konieczności uzupełniania go tabletkami.

Niedobór wapnia w organiźmie wpływa na słabszą podporę ustrojowo-mechaniczną jaką jest układ kostno – stawowo – mięśniowy. Istnieje wówczas ryzyko adynamii mięśniowej, zmniejsza się sprawność fizyczna, występują zmiany próchnicze, czy też różne problemy związane z metabolizmem komórkowym. Czyli brak dostarczania wapnia równa się osteoporozie, osteopenii, próchnicy, zmianom w ośrodkowym układzie nerwowym związanym z tym, że pojemność intelektualna, zdolność uczenia się, wchłaniania nowych informacji jest mniejsza.

Udowodniono, że wypicie 2 szklanek mleka to przyswojenie przez ustrój właściwie wchłanianego, dobrze przyswajalnego wapnia w ilości 60 – 70% dziennego zapotrzebowania. Inwestujemy więc w siebie i nasze dzieci spożywając 2 plasterki sera, 2 szklanki mleka, a resztę możemy uzupełnić z innego źródła.

Picie mleka przez dzieci w szkole uczy je prawidłowych nawyków żywieniowych, zapewniając jednocześnie regularne spożywanie wartościowych produktów od najmłodszych lat.

 W bieżącym roku szkolnym koszt kartonika mleka smakowego wynosi 22 grosze, natomiast mleko białe jest bezpłatne.

 

 

Dodaj komentarz

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status