ZBIÓR INFORMACJI DLA RODZICÓW

Drogi Rodzicu, oto zbiór informacji o tym:

– jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu,

– jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą,

– jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy jest dla nas wszystkich nowa i czasem może budzić sporo nerwów czy niepokojów. Stają przed nami zadania, na które nie koniecznie byliśmy przygotowani. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej zajęcia dydaktyczne w szkołach zostały zawieszone, ale ten czas możemy wykorzystać między innymi na aktywności edukacyjne. Może się okazać, że taka chwilowa edukacja domowa pozwoli dzieciom odkryć nowe obszary zainteresowań, albo zobaczyć, że nauka może być fajna.

HIGIENA PRACY UMYSŁOWEJ

Efektywnemu uczeniu się sprzyja całościowy stan psychofizyczny. Przystępując do nauki w domu uczeń powinien być zdrowy, wyspany, wypoczęty, nie głodny i nie przejedzony. Nie powinien mieć na sobie zbyt ciasnego ubrania, ze względu na złe krążenie krwi. Dobry nastrój i zainteresowanie przedmiotem nauki są pomocne. Ospałość, ociężałość i zniechęcenie można łatwo zlikwidować biorąc szybki, chłodny prysznic.

Jednocześnie należy zadbać o odpowiednie warunki zewnętrzne, które sprzyjają efektywnej nauce:

-świeże powietrze;

– właściwa temperatura;

– właściwa wilgotność powietrza (nawilżacze na kaloryferach);

– wygodne krzesło o odpowiednim kształcie i wysokości;

– biurko lub stół o wysokości dostosowanej do wzrostu;

– oświetlenie o właściwej intensywności (nie za jasne i nie za ciemne, wzrok nie może się męczyć), zawsze z lewej strony;

-odpowiednie dla ucznia natężenie dźwięków (cisza lub cicha muzyka nie nazbyt absorbująca uwagę);

– brak towarzystwa osób, które przeszkadzają i męczą;

– porządek, który umożliwia dotarcie do potrzebnych rzeczy.

Pomocna podpowiedź dla uczniów i rodziców: 

https://drive.google.com/open?id=12YA55ETfrtk4ATATaScHgcE3XfFbVHB-

MOTYWACJA I WSPIERANIE

Samodzielna praca w domu nie jest łatwa i wymaga dużej samodyscypliny. Bardzo istotne w tym procesie jest by dziecko motywować i wspierać do systematycznego uczenia się poza szkołą. Jak to robić?

  • dostrzegaj sukcesy i starania dziecka,
  • chwal za każde nawet te niewielkie sukcesy,
  • swoją pochwałę wyrażaj szczegółowo, samo „super” nie wystarczy, dostrzegaj starania dziecka, opisuj co konkretnie ci się podoba w jego pracy, nazywaj konkretne elementy, opisuj,
  • jako nagrodę za sumiennie wykonaną pracę zaproponuj wspólne spędzenie czasu np. wspólna zabawa lub gra.
  • wyrażaj zrozumie i dawaj wsparcie (wysłuchaj, wyraź zrozumienie, podziel się swoimi emocjami, okaż wsparcie) w sytuacjach trudnych, gdy dziecko jest zmęczone, czegoś nie rozumie, gdy jest sfrustrowane sytuacją,
  • rozmawiaj z dzieckiem o sytuacji w jakiej się teraz znajdujemy.

Ważne!

Zarówno my – rodzice jak i dzieci, jesteśmy przeciążeni poprzez ilość maili, informacji, materiału do ogarnięcia. Nie jest najważniejsze to, czy uda nam się zrobić wszystkie zadania z tego czy innego przedmiotu. Zaległości i rozbieżności w wiedzy dzieci po powrocie do szkoły i tak trzeba będzie skorygować. Ważne, by systematycznie coś robić, jak nie uda się wszystkiego to trudno. Im mniej my – rodzice się tym będziemy przejmować, tym mniejszy stres będą odczuwać dzieci, które już są zaniepokojone tą nieprzewidywalną sytuacją. Zamiast robić w stresie kolejne zadania lepiej z dzieckiem się pobawić, zagrać w grę, czy wyjść na bezpieczny spacer i przy okazji na spokojnie tłumaczyć to, co się teraz wokół nas dzieje. Dzieci nie lubią nieprzewidywalności. Rytuały zapewniają im spokój, nadają sens. Ważne by przed nimi niczego nie ukrywać – dzieci i tak się wszystkiego dowiedzą, tylko nie wiemy z jakich źródeł. Zadaniem rodziców jest teraz spokojne tłumaczenie co, jak i dlaczego. I tak w kółko, i tak w kółko, i tak w kółko – dopóty, dopóki dzieci pytają.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE

Internet to bardzo ważne i potrzebne narzędzie nie tylko do pracy, ale także do nauki i rozrywki. Korzystanie z kilku podstawowych zasad użytkowania Internetu nie jest czymś skomplikowanym, a pozwoli znacznie ograniczyć stopień zagrożenia ze strony sieci.

Jako Rodzice/Opiekunowie:

 1. Bądźmy czujni i rozważni.

  Bardzo ważne jest pilnowanie aktywności dziecka w sieci oraz reagowanie, kiedy zdarzy się coś niepokojącego. Obecnie coraz młodsze dzieci korzystają z internetu. Warto wykorzystać możliwości, jakie dają wszelkiego typu blokady rodzicielskie, na przykład przed stronami dla dorosłych. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie dziecku aplikacji YouTube Kids, ograniczających zasoby tego serwisu tylko do treści dedykowanych dzieciom.

 2. Przypominajmy dziecku, aby informowało Nas za każdym razem, kiedy coś w sieci je zaniepokoi – dzięki temu zyskamy możliwość szybkiego zareagowania. Należy rozmawiać z dzieckiem o treściach w sieci – że jest ich bardzo wiele i są bardzo różne – że niektóre z nich są złe, nieodpowiednie dla dzieci.
 3. Szczególnie zwracajmy uwagę na nawiązywane wirtualne znajomości. Jest to duże zagrożenie, w szczególności dla najmłodszych dzieci.
 4. Zachęcamy do zapoznania się z treściami prezentowanymi na stronie sieciaki.pl:-zasady bezpieczeństwa:https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa

  – warto wiedzieć:

  https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zagrozenia

5. Poniżej kilka linków do stron internetowych na których można znaleźć wiele przydatnych informacji w zakresie bezpieczeństwa w Internecie:

– strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:

https://fdds.pl/problem/bezpieczenstwo-dzieci-online/

– strona kampanii „Chroń dziecko w sieci„, która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów: http://www.dzieckowsieci.pl/

– akcja społeczna „Domowe Zasady Ekranowe

– Bezpiecznie Tu i Tam – kurs internetowy dla rodziców:

https://fundacja.orange.pl/kurs/

6. Ważne telefony i instytucje, w których można znaleźć pomoc:

116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży

– 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

– 800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

– 800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

– 730 201 771, (12) 291 31 79 Punkt Interwencji Kryzysowej w Wieliczce.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status