Wycieczka Trzy Korony, Sokolica 24.09.2016 – Piechurek

Sokolica leży w części Pienin zwanych Pieninkami. Na Sokolicy rośnie lasek sosen, z których najstarsza ma około 500 lat. Od południa opada stromo skała w 310 metrową przepaść. Z Sokolicy rozciąga się wspaniały widok na przełom Dunajca, Drogę Pienińską, Trzy Korony, Holicę i Tatry. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej były na Sokolicy sokoły.

Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do masywu Trzech Koron.Partię szczytową stanowi pięć turni: Okraglica – 982 m n.p.m. – najwyższa – na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Płaska Skała – 950 m n.p.m. – na południowy wschód od Okrąglicy. Nad Ogródki – 940 m n.p.m. – na południowy zachód od Okrąglicy. Pańska Skała – 920 m n.p.m. – gnieżdżą się na niej rzadkie ptaki pomurniki. Niżna Okraglica – wysunięta ku południu  pod Okraglicą i niższa o 80 m.

 

W wycieczce wzięło udział 58 osób – 44 dzieci z klas od „0” do VI, 7 rodziców, 6 opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż.  Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości Sromowce Niżne i po kilku postojach zdobyliśmy Trzy Korony. Przeżycie dla wielu niesamowite – musieliśmy przejść po platformie nad przepaścią. Na szczycie podziwiliśmy przełom Dunajca. Kolejnym etapem było zdobycie Sokolicy, na której rośnie najsłynniejsza w Polsce sosna. Tam również podziwialiśmy przepiękne widoki. Następnie zeszliśmy do Szczawnicy i po krótkiej przeprawie tratwą na drugi brzeg Dunajca odpoczęliśmy w schronisku Orlica, gdzie piekliśmy kiełbaski. Przeszliśmy łącznie 10,3 km. Suma wszystkich podejść to 700 m, zejść 690 m. Wielkie brawa dla najmłodszej uczestniczki wycieczki Julki z oddziałów przedszkolnych.

Punkty GOT

Nr grupy górskiej – BZ.08

Przełęcz Szopka – Trzy Korony –  3 pkt

Trzy Korony – Przełęcz Szopka –  1 pkt

Przełęcz Szopka – Czertezik –  5 pkt

Czertezik – Sokolica – 2  pkt

Sokolica – Schronisko Orlica – 2 pkt.

Razem  19 pkt.

Wycieczka 24.09.16 Trzy Korony, Piechurek

130 new photos added to shared album

Więcej: goo.gl/photos/3TDHH7JowqWn9Xhd8

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status