Kredki, zeszyty i kolorowy papier zebrane dla Afgańskich uczniów to tylko część Akcji Afganistan. Uczniowie wraz z wolontariuszami programu PROJEKTOR – wolontariat studencki poznali kulturę Afganistanu, bajki, gry, a na zakończenie akcji wysłali swoje własne pozdrowienia do rówieśników.
Dobiega końca „Akcja Afganistan. Kredki zamiast karabinów” realizowana przez wolontariuszy PROJEKTORA we współpracy z Instytutem Iranistyki UJ, Slajdowiskiem przy Kawie i Stowarzyszeniem Szkoły dla Pokoju.
W ciągu 3 pierwszych tygodni Akcji 24 studentów z samego Krakowa przeprowadziło 12 projektów edukacyjnych z uczniami 10 szkół podstawowych. W kwietniu zrealizowane zostaną kolejne projekty przez wolontariuszy z Katowic, Bydgoszczy i Torunia. We wszystkich 4 ośrodkach łącznie odbędzie się 37 projektów edukacyjnych w 28 szkołach.
Akcja Afganistan to dwa działania:
• zbiórka przyborów szkolnych w placówkach, z którymi współpracuje PROJEKTOR
• realizacja specjalnych projektów edukacyjnych dotyczących Afganistanu prowadzonych przez studentów-wolontariuszy w klasach 1-3 oraz 4-6 w szkołach podstawowych pod Krakowem, Katowicami, Toruniem i Bydgoszczą.
Celem warsztatów jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych, a także zapoznanie ich z kulturą i pięknem przyrody Afgańskiej. W trakcie warsztatów uczniowie poznali położenie Afganistanu na mapie świata, obejrzeli cykl zdjęć z Afganistanu autorstwa pani Katarzyny Javaheri i pana Marcina Krzyżanowskiego, wzięli udział we wspólnym czytaniu bajek afgańskich ze zbioru bajek: „Magiczne bajki afgańskie” wyd. PERSEPOLIS.
Dzieci zasypały nas gradem pytań, bardzo się zaangażowały, więc opowiadanie o życiu Afgańczyków zajęło nam 2/3 zajęć. Jak zapisałam kilka imion afgańskich, dzieci również prosiły, by zapisać ich imiona arabskim alfabetem, więc spełniłyśmy ich prośbę – opowiada Paulina Śmigiel, studentka arabistyki UJ w Krakowie.
Uczniów starszych klas zaprosiliśmy także do udziału w warsztatach artystycznych, w trakcie których wykonali zakładki do książek i pudełka na skarby łącząc recykling z techniką decoupage’u, a inspirując się sztuką afgańską. Zarówno zakładki, jak i pudełka na skarby, zostały ozdobione przysłowiami zapisanymi w językach dari i paszto – językach urzędowych Afganistanu oraz polskim.
Projekty edukacyjne zostały uwieńczone wspólnym wykonaniem przez uczniów i wolontariuszy pocztówek z pozdrowieniami dla afgańskich dzieci, które następnie zostaną przekazane uczniom w podkabulskich szkołach razem z paczkami zawierającymi zebrane przybory szkolne
.
Kasia Salwa, koordynatorka działań, tak mówi o idei Akcji:Afganistan to nie tylko wojna, to też bardzo ciekawa, wielowiekowa kultura, różnorodność etniczna i językowa, krajobrazy, piękny język. O tym wszystkim warto opowiadać. I warto przełamywać stereotypy dotyczące krajów azjatyckich, wzbudzać zainteresowanie tym regionem, odkrywać go na nowo, już nie w opozycji: Europa – Orient, ale jako równoprawnych partnerów.
Projekt „Akcja Afganistan” jest częścią zbiórki materiałów edukacyjnych „Wyprawka za uśmiech” organizowanej przez Slajdowisko przy Kawie, Instytut Iranistyki UJ, Stowarzyszenie Szkoły dla Pokoju i portal afganistan24.pl. Celem zbiórki jest zebranie podstawowych przyborów szkolnych, które zostaną przekazane dzieciom uczącym się w dwóch szkołach pod Kabulem. Przy wsparciu logistycznym Wojska Polskiego wszelkie zebrane dary zostaną doręczone prosto na miejsce, bezpośrednio do rąk uczniów. Oficjalne podsumowanie zbiórki „Wyprawka za uśmiech” odbyło się 20.03. w ramach obchodów Perskiego Nowego Roku w kawiarni Cudowne Lata w Krakowie.
Szczegółowe informacje dotyczące realizacji projektu „Akcja Afganistan” w poszczególnych ośrodkach akademickich są dostępne u Regionalnych Koordynatorów Programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”:
-Bydgoszcz: Nina Woderska, ,
-Katowice: Agnieszka Pieniążek, ,
-Kraków: Kasia Salwa, ,
-Toruń: Paulina Pamuła, .