23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Kilka faktów o zdrowiu psychicznym, które warto znać:

DEPRESJA– to choroba cywilizacyjna, złożona i trudna do konkretnego zdiagnozowania. To grupa różnych zaburzeń zarówno psychicznych jak i fizycznych, a obniżony nastrój: smutek, przygnębienie, niska samoocena, niezdolność do przeżywania przyjemności to tylko niektóre z nich.

DEPRESJA –nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.

DEPRESJA – to wciąż choroba wstydliwa, co powoduje blokadę, nieuzasadniony wstyd przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry, czy podjęciem leczenia. To często również brak zrozumienia, akceptacji wśród bliskich.

PROFILAKTYKA DEPRESJI

To higiena zdrowia psychicznego – odpowiednia ilość snu 6-8 godzin, czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, dbanie o dobre relacje z rodziną, przyjaciółmi, pozytywne myślenie, nie załamywanie się bo z każdej sytuacji jest wyjście-pozytywne spojrzenie na świat (optymizm).

ZDROWIE PSYCHICZNE NIE JEST STAŁE – TRZEBA O NIE DBAĆ

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi zagadnienia depresji:

Ulotka Ministerstwa Zdrowia

Poradnik

Poradnik dla rodziców

Forum Przeciw Depresji 

Klaudia Stępień-Adamiak (psycholog)

Aneta Spisak (pedagog)

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status