Gorce – Łapsowa Niżna Polana ( 860 m n.p.m.)

Polana Łapsowa Niżna – polana w Gorcach, na południowych zboczach Bukowiny Obidowskiej. Położona jest na wysokości około 860-915 m, w widłach dwóch źródłowych cieków potoku Zadział. Nazywana jest też czasami Polaną Łapsową, w odróżnieniu od drugiej, wyżej położonej o nazwie Polana Łapsowa Wyżna. Wikipedia
W wycieczce wzięło udział 50 osób – dzieci, rodziców, opiekunów i przewodnik Adrian Dudziak.  Wczesnym rankiem wyruszyliśmy z Sierczy na poszukiwanie śniegu, którego w tym roku bardzo nam brakuje (a zwłaszcza dzieciom). Zaopatrzeni w odpowiednie ubranie oraz jabłuszka do zjazdów wyruszyliśmy z Klikuszowej w kierunku schroniska. Po drodze było dużo upragnionego śniegu i lodu, a co za tym idzie dużo radości, upadków i ślizgów. Po dotarciu do schroniska rodzice odpoczywali w pełnym słońcu, a młodzież szalała na jabłuszkach. Niektórym udało się również zjeść gorący posiłek. W drodze powrotnej również udało się poszaleć na jabłuszkach w trakcie schodzenia (zjeżdżania:)) w dół. Cali i zmęczeni dotarliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wyjazd był bardzo udany – dużo śniegu, słońca i pozytywnego zmęczenia. Do zobaczenia w kwietniu na kolejnej wycieczce.

 Opis wycieczki napisał uczeń klasy VIII Hubert Biernat:

„W dniu 18 stycznia 2020 roku wybraliśmy się z SKT „Piechurek“ na wycieczkę w Gorce. Zbiórkę mieliśmy pod bazą o godzinie 7:00. Na miejsce jechaliśmy około półtorej godziny, a po drodze mijaliśmy przepiękne krajobrazy. Kiedy dojechaliśmy do Klikuszowej była godzina 9:00. Od razu po wyjściu z autokaru, ruszyliśmy w drogę „pełną parą”. Szliśmy czarnym szklakiem w stonę Łapsowej Polany. Zaskoczyła nas spora ilość śniegu. Ucieszyliśmy się, gdyż od początku zimy w Sierczy śnieg się właściwie nie pojawił. W czasie marszu zrobiliśmy sobie 20-minutowy postój, aby „zakosztować zimowego szaleństwa“. Około godziny 11:30 dotarliśmy do schroniska „Koliba“. Naszym oczom ukazał się piękny widok na Tatry. Postanowiliśmy trochę odpocząć w schronisku i posilić się nieco. Ok. 12:30 ruszyliśmy do umówionego miejsca, gdzie czekał na nas autokar. Zeszliśmy, a właściwie większość z nas zjechała na jabłuszkach leśną trasą oznaczoną niebieskim szlakiem, do Nowego Targu.
Po godzinie 14-tej zebraliśmy się pod autokarem i ruszyliśmy w drogę powrotną. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Sierczy. Wycieczka sprawiła wiele radości zarówno młodszym jak i starszym uczestnikom. Już nie możemy doczekać się kolejnej wyprawy!”

Hubert Biernat

PKT GOT:
Klikuszowa cmentarz- Koliba na Łapsowej Polanie-Nowy Targ Kowaniec -11 pkt
Suma podejść 285 m, dystans 8,3 KM,
Nr grupy górskiej: BZ.05 

Link do galerii zdjęć

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status