Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

           

                                                                                                                                                    „A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

F. Dmochowski

               Według najnowszych badań prowadzonych przez językoznawców co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a razem z nim jego bogactwo kulturowe. Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem. Został on ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Z okazji tego święta w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie mogli wysłuchać krótkich informacji  na temat kondycji języka polskiego oraz obejrzeć film pt. Językowe łamańce przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Apel zakończył Literacki Pokaz Mody prezentujący stroje charakterystyczne dla bohaterów pochodzących z literatury polskiej.

Poniżej link do filmu:

http://www.canva.com/design/DAFZU3E_eB0/fceHPY3jI3iVoK-pAgehOg/watch?utm_content=DAFZU3E_eB0&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

 

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status