Projekt „Lekki tornister”

Na przełomie lutego i marca 2017 r. oddziały przedszkolne „0” i klasy I-III wzięły udział w akcji „Lekki tornister”. Celem było rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a – co za tym idzie – działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów. Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiedzę na temat zasad właściwego wyboru, noszenia, jak również pakowania swojego tornistra. Dzieci bardzo chętnie sprawdzały, co noszą w swoich tornistrach. Ku ich zdziwieniu okazało się, że wiele przedmiotów jest niepotrzebnych na zajęcia szkolne. Zagadnienia przedstawione w projekcie realizowane były również podczas zajęć wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej. Uczniom bardzo podobały się ćwiczenia gimnastyczne wykonywane podczas przerw śródlekcyjnych. Ćwiczenia pomagają przywrócić koncentrację uwagi, zlikwidować zmęczenie i znużenie wywołane lekcją, ale przede wszystkim działają korzystnie na wykształcenie właściwych postaw zdrowotnych wśród uczniów. Wykonane przez nauczycieli prowadzących ulotki z poradami na temat wyboru właściwego tornistra, zawierały też wyniki badań dotyczące użytkowania przez dzieci tornistrów. Broszurki adresowane były zarówno do uczniów, jak i ich rodziców. Zagadnienia poruszane w projekcie „Lekki tornister” będą nadal realizowane podczas zajęć lekcyjnych w celu kreowania właściwych postaw zdrowotnych dot. profilaktyki wad postawy.

dav

dav

dav

10 ZASAD ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA

Aby kręgosłup był zdrowy i zadowolony, wystarczy pamiętać o kilku prostych radach:

 1. Kupując tornister, wybierz ten, który jest nie tylko ładny, ale również ma szerokie, regulowane szelki i specjalnie wyprofilowany tył oraz nie waży więcej niż 1 kilogram. Jeśli to możliwe, zdecyduj się na plecak z dodatkowym paskiem zapinanym z przodu (na klatce piersiowej) – pomoże on ustabilizować tornister oraz rozłożyć jego ciężar na cały tułów.
 1. Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo, że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, trudno będzie Ci nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy i… zasmuci Twój kręgosłup.
 1. Pakując do tornistra podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, cięższe rzeczy umieść na dnie, w centralnej części plecaka, a lżejsze – na górze lub po bokach. Wykorzystaj wszystkie przegródki i kieszonki.
 1. Codziennie wieczorem sprawdź zawartość swojego plecaka, wyciągając z niego zbędne książki, niezjedzone kanapki oraz misie, klocki, samochodziki i inne zabawki. One naprawdę nie będą potrzebne w szkole, ucieszą się z pozostania w domu!
 1. Spakuj tylko te rzeczy, które będą potrzebne następnego dnia w szkole. Skorzystaj z pomocy rodziców!
 1. Upewnij się, że tornister nie jest za ciężki – nie przekracza 10-15% Twojej masy ciała. Zapytaj mamę lub tatę!
 1. Dodatkowe rzeczy – przybory plastyczne, zapasowe zeszyty, dodatkowe podręczniki – jeśli możesz, zostaw w szkole, w swojej szafce lub w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela.
 1. Noś plecak na obu ramionach. Tornister powinien przylegać do ciała, a nie zwisać poniżej pośladków lub ciągnąć Cię swoim ciężarem do tyłu.
 1. Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała podczas nauki przy biurku, siedzenia w szkolnej ławce, a także w trakcie zabawy.
 1. Nie zapominaj o aktywności fizycznej – biegaj, pływaj, graj w piłkę z kolegami, pójdź na plac zabaw lub na spacer. Sport to zdrowie – dzięki niemu zmniejszysz napięcie mięśni pleców, a Twój kręgosłup zyska kolejny powód do zadowolenia!

Z badań wynika, że:

 • co drugi

uczeń w wieku 6–9 lat nosi tornister, którego waga przekracza 10% masy ciała dziecka;

 • 1 kg

średnio ponad tyle zbędnych rzeczy znajduje się w tornistrze ucznia szkoły podstawowej;

 • 1,94 kg

tyle ważył najcięższy PUSTY plecak;

 • 77%

zawartości tornistra stanowiły przedmioty zbędne u jednego badanego trzecioklasisty;

 • nawet 6–7 kg

waży plecak dziecka objętego edukacją wczesnoszkolną!;

 • cięższe plecaki

mają dziewczynki niż chłopcy;

 • 2385,77 kg

ważyły tornistry 782 dzieci, przebadanych w IV edycji projektu To tyle, co 7 tygrysów, samica słonia afrykańskiego czy 190 sztabek złota!

dav

dav

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status