Po co dzieciom obowiązki domowe?

Po co dzieciom obowiązki domowe?

W dzisiejszych czasach możemy zobaczyć, że nasze dzieci spędzają dużo czasu na różnego rodzaju edukacji. Chodzą na kursy językowe, kółka sportowe czy korepetycje. Możemy zadać sobie pytanie czy warto zrezygnować z obowiązków domowych i odciążyć dzieci czy też pilnować sumiennego wywiązywania się z zadań przez nas powierzonych.

Odpowiedź wydaje się jedna. Dzieci powinny mieć obowiązki i powinny być z nich rozliczane. Nie chodzi tu jednak o działania ponad siły dzieci tylko o proste, dostosowane do możliwości zadania.

Najmłodsze dzieci chętnie pomagają, naśladują swoich rodziców i w ten sposób się uczą. Często wtedy raczej nam przeszkadzają niż pomagają, należy je mimo wszystko chwalić i doceniać. Dorastając, mają coraz mniejszą ochotę do wykonywania prac domowych. Nie zwalnia to ich jednak od wywiązywania się z powierzonych zadań. Pamiętanie o swoich obowiązkach jest możliwością rozwoju dziecka. Doświadczania poczucia kontroli, uczy planowania oraz tego, że dobrze wykonane zadanie wiążę się z przyjemnym uczuciem satysfakcji, a niewykonanie zadania jest obciążone określonymi konsekwencjami.

Dobrze jest wspólnie z dzieckiem opracować zakres jego obowiązków i określić, jakie czekają go nagrody i kary. Najlepiej jest spisać wspólnie sformułowane obowiązki i złożyć pod nimi podpisy. Wtedy też, trudniej jest niewywiązywać się z określonych zadań. Rodzic zawsze może wtedy użyć argumentu, że obowiązki te zostały wybrane przez dziecko, a w dodatku złożyło pod tym podpis. Wyznacz konkretne terminy realizacji określonych zadań. Nie usłyszysz wtedy tak bardzo denerwującego „zaraz” albo „potem”. Podziękuj za wykonaną pracę. Często kurze nie będą starte tak dobrze gdybyś ty to zrobił, jednak dziecko się postarało. Nie płać za wykonywanie obowiązków domowych. Na krótką metę jest to skuteczne rozwiązanie, jednak za kilka lat twoje dziecko nie zrobi już niczego bez podania ci swojej ceny.

Tutaj może pojawić się pytanie, od kiedy dawać dzieciom obowiązki. Okazuje się, że im wcześniej tym lepiej. Potwierdziły to wyniki badań Marty Rossmann z University of Minnesota, która przeanalizowała losy 84 dzieci w czterech okresach ich życia: w przedszkolu, około 10. roku życia, gdy miały 15 lat i po 20. roku życia. Okazało się, że dzieci, które zaczęły pomagać rodzicom w wieku 3 lub 4 lat w obowiązkach domowych, miały lepsze relacje z rodziną i przyjaciółmi, osiągały lepsze wyniki na studiach i miały większe szanse na sukces zawodowy, do tego były bardziej samowystarczalne, w porównaniu z tymi, które nie miały obowiązków domowych lub zaczęły je wykonywać, jako nastolatki¹.

A na koniec musimy pamiętać, że aby nasze dziecko wywiązywało się z obowiązków musimy być konsekwentni. Jeśli ustalamy coś z dzieckiem to się tego trzymamy. Dzieciaki są bardzo sprytne i szybko dostrzegają nasz brak konsekwencji, a to nieuchronnie doprowadzi do porażki w nauce tego, że obowiązki są i należy się z nich wywiązywać.

Katarzyna Podstawa

 

Why Children Need Chores http://www.wsj.com/articles/why-children-need-chores-1426262655

Dodaj komentarz

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status