Projekty klasy 3

„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”

Wiosna z projektem
Film z przedstawienia

UWAGA KONKURS!

Wszyscy, którzy do końca marca wydrukują gazetkę i rozwiążą krzyżówkę otrzymają nagrodę – niespodziankę! Z rozwiązaniem zapraszamy do Natalii Habel z klasy III.

„No to zdrówko” (plik do pobrania)

Gry i zabawy klasy 3

Co się działo zimą?

Gayathri i Vijay napisali o naszym spotkaniu!
Artykuł

Klasa III bierze udział w projekcie Fundacji Banku Ochrony Środowiska „Zdrowo jem, więcej wiem”.  Projekt ten ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Działania związane z jego realizacją koncentrują się wokół troski o zdrowie młodego pokolenia. Jest odpowiedzią na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Nadmierną masę ciała obserwuje się u 18% chłopców i 14% dziewcząt. W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów (chipsów, batonów, fast foodów, słodkich napojów gazowanych), a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wiadomo jednak, że te zgubne w skutkach tendencje można odwrócić.

Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

W sezonie jesiennym w ramach działań projektowych w klasie III zostały przeprowadzone m. in. zajęcia lekcyjne „Smacznie – zdrowo – kolorowo”, których celem było uświadomienie dzieciom, że warzywa i owoce mają dużą wartość odżywczą, a ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna. Trzecioklasiści poznali również wybrane witaminy i dowiedzieli się, jaki jest ich wpływ na organizm człowieka.

Zdjęcie0259 Zdjęcie0261

 Podczas kolejnych zajęć na temat spożywania śniadań uczniowie dowiedzieli się, jaka jest zależność pomiędzy właściwym odżywianiem się, a osiąganiem sukcesów w szkole. Uświadomili sobie, że to właśnie śniadanie jest podstawowym posiłkiem w ciągu dnia.

Zdjęcie0006 Zdjęcie0007

Inne działania przeprowadzone w ramach tej części projektu to konkursy. Utrwalając wiadomości uzyskane podczas zajęć dzieci w ramach konkursu „Baw się z  nami – owocami, warzywami” napisały 21 historyjek opowiadań i wierszy, w których w zabawny sposób ukazały przewagę warzyw i owoców nad słodyczami.

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110 VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110

Zdobywając wiedzę w szkole, uczniowie spędzają dużo czasu, siedząc w ławkach, słuchając nauczyciela, pisząc, czytając. Wymaga to dużej koncentracji uwagi i wytężonej pracy mózgu. Konieczny jest zatem relaks. Najbardziej polecana i sprawdzona forma relaksu to aktywność fizyczna, czyli ćwiczenia, gry i zabawy. Trzecioklasiści zebrali zatem swoje pomysły na ulubione gry i zabawy. Kiedy tylko pozwalała na to jesienna pogoda, wychodziliśmy na boisko szkolne, aby poruszać się na świeżym powietrzu.

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110 VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110

Kolejnym zadaniem konkursowym było  wymyślenie zestawu śniadaniowego, który będzie zdrowy i pożywny. Uczniowie III klasy wiedząc, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, szczególnie dla ucznia, wykazali się inicjatywą w przygotowaniu śniadania – najpierw na rysunku, a następnie wykonując kolorowe, pachnące, apetyczne kanapki.

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110 Zdjęcie0013

 W ramach projektu odbywały się także spotkania z rodzicami. Na pierwszym ze spotkań rodzice uczniów klasy III poznali założenia programu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Uczestniczyli też w prelekcji dotyczącej wartości odżywczych zawartych w różnokolorowych owocach i warzywach. Otrzymali ulotki, w których znalazły się informacje na temat znaczenia warzyw i owoców w diecie ich dzieci.

Zdjęcie0299 Zdjęcie0283Wychowawca Agnieszka Gabryś

Dodaj komentarz

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status