Szklanka mleka

W bieżącym roku szkolnym kolejny raz nasza szkoła uczestniczy w programie „Mleko dla szkół”. Od października wszystkie chętne dzieci piją codziennie kartonik mleka białego lub smakowego. Uczymy nasze dzieci, że picie mleka to dobra inwestycja w siebie nie tylko teraz, ale i na przyszłość.

Mleko jest podstawowym źródłem przyswajalnego białka, zawierającego 7 podstawowych aminokwasów, których ustrój nie może sobie syntetyzować, a które dostarczane z białka pozwalają właściwie rozwijać się ośrodkowemu układowi nerwowemu, układowi mięśniowemu i przede wszystkim kostnemu. Ale poza białkiem, mleko zawiera również wapń i fosfor. A wapń to przecież pierwiastek będący tzw. „osią życia”. Wokół wapnia toczą się wszystkie procesy rozwojowe – wzrastanie i dojrzewanie. Brak dostępu dzieci do mleka oznacza zubożenie dostarczania wapnia dla ich rozwoju. A przecież chodzi o to, żeby do organizmu dzieci był dostarczony wapń z naturalnych produktów, bez konieczności uzupełniania go tabletkami.

Niedobór wapnia w organizmie wpływa na słabszą podporę ustrojowo-mechaniczną jaką jest układ kostno – stawowo – mięśniowy. Istnieje wówczas ryzyko adynamii mięśniowej, zmniejsza się sprawność fizyczna, występują zmiany próchnicze, czy też różne problemy związane z metabolizmem komórkowym. Czyli brak dostarczania wapnia równa się osteoporozie, osteopenii, próchnicy, zmianom w ośrodkowym układzie nerwowym związanym z tym, że pojemność intelektualna, zdolność uczenia się, wchłaniania nowych informacji jest mniejsza.

Udowodniono, że wypicie 2 szklanek mleka to przyswojenie przez ustrój właściwie wchłanianego, dobrze przyswajalnego wapnia w ilości 60 – 70% dziennego zapotrzebowania. Inwestujemy więc w siebie i nasze dzieci, spożywając 2 plasterki sera, 2 szklanki mleka, a resztę możemy uzupełnić z innego źródła.

Picie mleka przez dzieci w szkole uczy je prawidłowych nawyków żywieniowych, zapewniając jednocześnie regularne spożywanie wartościowych produktów od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status