Comenius- Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej

Comenius- Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej

 

Każdy z nas nauczycieli, świadomy jest konieczności ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Nieustannie uczestniczymy w różnych formach doskonalenia zawodowego: szkoleniach, kursach, warsztatach czy studiach podyplomowych. Oferta szkoleniowa jest co prawda bardzo bogata ale niestety często niezmiernie kosztowna. Jak zatem wybrać odpowiednią, ciekawą ,a przede wszystkim  wartościową  formę doskonalenia i nie zbankrutować ? Odpowiedź jest prosta – Comenius – Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej.

Celem programu jest podnoszenie kwalifikacji kadry oświatowej poprzez dofinansowanie wyjazdów do krajów europejskich. Beneficjenci mogą brać udział w różnych kursach szkoleniowych, konferencjach czy seminariach, mieszkając na terenie jednego z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Wszelkie informacje na temat programu znaleźć można na stronie internetowej

www.comenius.org.pl

W swojej 10 letniej karierze nauczyciela języka angielskiego, dwukrotnie skorzystałam
z możliwości uczestniczenia w kursach zagranicznych. W 2006 roku wybrałam kurs „Brush up your English” w Cambridge w Anglii, a w roku 2013 wyjechałam do stolicy Szkocji, by wziąć udział
w dwutygodniowym kursie ” Methodology and Language for teachers of young Learners”.

Uczestnikami tego typu szkoleń są nauczyciele z różnych krajów świata. Zajęcia odbywają się na terenach uniwersyteckich często w ścisłym centrum miast. W zależności od tematu szkoleń, kursy koncentrują się na zagadnieniach metodycznych lub językowych. Każdy uczestnik ma możliwość nie tylko zadbać o swój warsztat pracy czyli odpowiedni poziom języka, ale również zgromadzić olbrzymią liczbę materiałów metodycznych, z których z pewnością skorzysta przez wiele lat. Zajęcia są intensywne (trwają codziennie od 9 do 16 lub 17) i świetnie przygotowane pod względem merytorycznym. Trenerzy to profesjonaliści, emanujący charyzmą, entuzjazmem i zaangażowaniem. Zawsze chętni do pomocy i elastycznie reagujący na potrzeby uczestników. Myślę jednak, że największą wartością tego rodzaju szkoleń jest możliwość wymiany doświadczeń i poglądów z innymi nauczycielami. Dzięki szkoleniu nawiązałam wiele kontaktów z ludźmi z całego świata, z którymi zorganizowałam i w dalszym ciągu planuję zorganizować wiele międzynarodowych inicjatyw. Dodatkowo, w sytuacjach trudnych zawsze wiem, że mogę liczyć na ich pomoc czy poradę.

Każda uczelnia oferuje swoim studentom szeroki wachlarz zajęć fakultatywnych czy wycieczek turystycznych. Będąc w Edynburgu wzięłam udział w tradycyjnej, szkockiej imprezie tanecznej Ceilidh, poznałam historię kiltu oraz skosztowałam prawdziwej whisky. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji czyli fundator  programu Comenius dba o to, by miejsca organizacji szkoleń były atrakcyjne pod względem turystycznym. Cambridge i Edynburg to prawdziwe perełki, które mogę polecić, z pełną odpowiedzialnością.

Warto wiedzieć, że organizator szkoleń daje możliwość wyboru rodzaju zakwaterowania. Osobom ceniącym niezależność polecam akademik, jednak tym, którzy pragną zasmakować tradycyjnej  kuchni w wykonaniu domowym i poczuć się ,choć przez chwilę,  członkiem innej rodziny, zdecydowanie polecam możliwość zamieszkania właśnie z rodzinami goszczącymi. Dodatkową wartością takiego zakwaterowania jest kontakt z żywym językiem oraz możliwość podnoszenia swoich umiejętności językowych w naturalnym otoczeniu.

Jestem przekonana, że tego typu wyjazdy to świetna inwestycja w siebie. Chciałabym zachęcić każdego, do podjęcia odpowiednich kroków i próby zrealizowania takiego projektu. Korzyści
są naprawdę olbrzymie i rekompensują trud włożony w przygotowanie wymaganej dokumentacji .

Anna Prażmowska

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status