Piechurek

 

Szkolne Koło Turystyczne „Piechurek”

SKT „Piechurek” powstało w roku szkolnym 2014/2015. Opiekunem koła jest pani Małgorzata Wiśniewska i pani Renata Łanoszka. Spotykamy się ze wszystkimi chętnymi uczniami klas I – VIII w soboty podczas organizowanych wycieczek turystycznych. Na wspólnych wyprawach  dzieci nie tylko dobrze się bawią, poznają środowisko, ale  uczą się obcowania z naturą i odpowiedzialności za nią.  Wycieczki dostarczają  im wielu wrażeń, radości, satysfakcji, regenerują siły do pracy w szkole, podnoszą sprawność fizyczną, uczą wytrwałości, współzawodnictwa, integrują grupę.   Uczestnicząc w wycieczkach  dzieci nabierają dobrego nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu.

Zasady uczestnictwa w wycieczkach turystycznych organizowanych przez SKT „Piechurek”:

 1. W wycieczkach mogą brać udział wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy.
 2. W wycieczkach mogą uczestniczyć inne osoby w przypadku wolnych miejsc.
 3. Ostateczny termin wpłaty za wycieczkę upływa 5 dni przed terminem wyjazdu (poniedziałek przed sobotnią wycieczką).
 4. Po tym terminie na listę wycieczkową wpisywane są osoby z listy rezerwowej.
 5. Na wycieczkach obowiązują ogólno przyjęte zasady zachowania dotyczące każdego ucznia, a w szczególności :
 • należy postępować zgodnie z wytycznymi podanymi przez przewodnika na początku wycieczki,
 • nie wolno wyprzedzać przewodnika prowadzącego grupę,
 • nie wolno oddalać się od grupy – każdy postój należy zgłosić opiekunowi,
 • zaobserwowane złe samopoczucie jak najszybciej zgłosić opiekunowi.
 1. Wycieczka może zostać odwołana z powodu złych warunków atmosferycznych lub z powodu zbyt małej liczby uczestników.
 2. Informacje o wycieczkach można znaleźć na stronie internetowej szkoły w aktualnościach oraz w zakładce „Piechurek”.

Zgody:

Piechurek zgoda (word)

Piechurek zgoda (pdf)

dsc04478

Rok Szkolny 2017/2018

Wycieczka 24.10.2017 r. w Gorce – Turbacz – 1315 m n.p.m. 

Turbacz to najwyższy i najbardziej znany szczyt Gorców, stanowi centralny punkt masywu. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski. Schodzą się tutaj najważniejsze grzbiety Gorców. Przez północne oraz wschodnie zbocza tejże góry przebiega granica Gorczańskiego Parku Narodowego. Sam szczyt Turbacza leży blisko Gorczańskiego Parku Narodowego, ale nie wchodzi w jego tereny. Pod szczytem w kierunku wschodnim na wysokości 1283 m n.p.m. znajduje się schronisko PTTK. Ten okazały kamienny budynek jest jednym z największych tego typu obiektów w Beskidach. Schronisko położone jest na skraju polany Wolnica, która tworzy wraz z rozległą Halą Długą ciąg polan pomiędzy Turbaczem a Kiczorą.

http://igorce.eu/turbacz

W wycieczce wzięło udział 41 osób, w tym: 28 dzieci z klas „0” do 7, 8 rodziców, 4 opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż.  Wyruszyliśmy z  Poręby Wielkiej  Koninek i w  rekordowo szybkim tempie doszliśmy do schroniska zdobywając najpierw szczyt Turbacz. Pierwszy raz szliśmy ostatni odcinek w deszczu. Po godzinnym odpoczynku w schronisku, gdzie zajadaliśmy się przepysznymi naleśnikami z borówkami ( był też  bardzo dobry bigos i  placki po węgiersku) wyruszyliśmy dalej.  W drodze powrotnej  pogoda dopisała i spokojnie dotarliśmy do  Nowego Targu, gdzie czekał na nas autokar. Zaplanowaliśmy już ostatnią wycieczkę  w tym roku kalendarzowym  – wybieramy się w listopadzie  na Szczebel,  na którą zapraszamy wszystkich dzielnych „piechurków”.

PKT GOT:

– Poręba Wielka Koninki – Turbacz schronisko – 13 pkt

– Turbacz schronisko – Turbacz – 1 pkt

– Turbacz – Turbacz schronisko – 1 pkt

– Turbacz schronisko – Nowy Targ – Kowaniec – 8 pkt

Razem 23 pkt

Nr grupy górskiej – BZ.05

Wycieczka na Turbacz – „Piechurek”

Wycieczka na Śnieżnicę 30 września 2017 r.

W dniu 30.09.2017 SKT Piechurek wzięło udział w wycieczce na Śnieżnicę 1007 m n.p.m. organizowanej przez PTTK Wieliczka. Po drodze mieliśmy okazję podziwiać grzyby zarówno te jadalne, jak i niejadalne. Gdy dotarliśmy na szczyt, po krótkim odpoczynku udaliśmy się do  Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego pod Śnieżnicą. Tam po zjedzeniu ciepłego posiłku chętne dzieci wzięły udział w konkursach zorganizowanych przez PTTK Wieliczka. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Rok Szkolny 2016/2017

Wycieczka 24 czerwca 2017 do Doliny Kieżmarskiej – Słowacja

Dolina Kieżmarska jest jedną z bardziej popularnych dolin słowackich Tatr. Walna dolina położona na granicy Tatr Wysokich z Tatrami Bielskimi. Jej powierzchnia wynosi 14,5 km2 a długość 8km. Prowadzą przez nią liczne szlaki turystyczne na szczyty i do sąsiednich dolin. Szczyty, które wznoszą się nad doliną są jednym z ważniejszych rejonów taternictwa sportowego. Miejscem, które zapewnia turystom nocleg i wyżywienie jest schronisko nad Zielonym Stawem.

W wycieczce wzięło udział 49 osób – w tym 30 dzieci z klas od „O” do VI, 14 rodziców, 4 opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż. Pogoda dopisała, podziwialiśmy przepiękne widoki doliny i pomimo zmęczenia ( trasa była bardzo długa)  wszyscy  przeszliśmy całą trasę.  To już ostatnia wycieczka w tym roku szkolnym, ale już  we wrześniu planujemy wspólną wycieczkę z PTTK Wieliczka.   Zapraszamy wszystkie  chętne dzieci na kolejne wyprawy górskimi szlakami.

Punkty GOT:

 • Kezmarska Biela Voda A – Nad Matliarmi 1,6 km-  3 pkt
 • Nad Matliarmi – Salviovy prm  1,5 km – 3 pkt
 • Salviovy prm – Kovalcikova polana – 0,5 km – 1 pkt
 • Kovalcikova polana – Ch.pri Zelenom pl. – 4,2 km – 8 pkt
 • Chata Pri Zelenom Pl. – Velke Bele Pleso  – 3 pkt
 • Velke Bele Pleso – Salviovy prm – 3,8 km – 4 pkt
 • Salviovy prm. – Nad Matliarmi – 1,5 km – 2 pkt
 • Nad Matliarmi – Kezmarska Biela voda, bus – 1,6 km   – 2 pkt

Razem : 26 pkt GOT

Grupa górska : SLO

Wycieczka 27 maja 2017 do Doliny Kościeliskiej  w Tatrach – Wąwóz Kraków, jaskinie: Smocza Jama, Mylna

Dolina Kościeliska jest obszarem obfitującym w jaskinie. Spośród około 450 dotychczas odkrytych, cztery udostępnione zostały dla ruchu turystycznego. Są to jaskinie: Mroźna, Raptawicka, Mylna i Smocza Jama, przez które poprowadzono znakowane szlaki turystyczne.

Do jaskini Smocza Jama dojdziemy przechodząc przez Wąwóz Kraków. Leśne otoczenie ścieżki przechodzi po kilku minutach w mroczną i zimną scenerię. Wznoszące się ponad wąwozem urwiste, wapienne ściany w dawnych czasach przypominały góralom krakowskie kamienice. Stąd też wzięła się późniejsza nazwa tego miejsca. Piętnastominutowe przejście dnem ciasnego wąwozu doprowadza pod stalową drabinkę, która stanowi początek stromego podejścia pod Smoczą Jamę. Dalsza część wąwozu, biegnącego w stronę południowo-wschodnią, nie jest udostępniona dla ruchu turystycznego.

Smocza Jama jest pojedynczym i krótkim (37-metrowym), ale stromym korytarzem, który przebija na wylot skałę w turni Ratusza. Do przejścia jaskini konieczne jest posiadanie latarki. Drabinka, a następnie krótki ciąg łańcuchów prowadzą z dna wąwozu, po skałach, w nieznacznej ekspozycji aż do dolnego otworu jaskini. Dalszy korytarz na całej długości ubezpieczony jest łańcuchami, a jego przejście trwa około 10 minut. Zejście z powrotem do Doliny Kościeliskiej odbywa się szlakiem jednokierunkowym, wiodącym pod turniami Ratusza i Saturna w dół na Polanę Pisaną.

Jaskinia Mylna to największa i najtrudniejsza ze wszystkich udostępnionych turystycznie jaskiń w Dolinie Kościeliskiej. Znajduje się w Raptawickiej Turni. Nazwa Mylna znakomicie oddaje charakter jaskini – jest to plątanina korytarzy o łącznej długości 1835 m, z czego do zwiedzania udostępniono 300 m. Temperatura w tunelach oscyluje wokół 6 °C, jednak zimą panują tam mrozy – jest to rezultat przekopania sztucznego otworu. Warto więc zwiedzić Mylną w zimowym sezonie, gdyż we wnętrzu tworzą się lodowe sople.

Przyotworowe części jaskini były znane góralom od dawna, nawet krąży legenda, iż skrywał się tam sam Janosik. Jednak jako pierwszy zwiedził ją i opisał Jan Gwalbert Pawlikowski, a 50 lat później bracia Zwolińscy przy okazji pomiarów odkryli szereg bocznych korytarzy.

https://www.tatry.info.pl/

W wycieczce wzięło  udział 50 osób –  35 dzieci z klas 1 – 6, 5 letni –  Adaś z oddziałów przedszkolnych,   8 rodziców , 5 opiekunów oraz „nasz” przewodnik tatrzański Paweł Krąż. Tym razem oprócz wędrówki po górach  doświadczyliśmy nowych wrażeń – przeszliśmy przez dwie jaskinie : Smoczą Jamę i Mylną. W jaskiniach panowały ciemności, więc każdy musiał mieć latarkę czołówkę. Wszyscy  świetnie poradzili sobie pokonując wszelkie trudności (w tym przejście na czworakach) pomagając sobie wzajemnie i dodając sobie otuchy. Warunki w jaskini były trudne – oprócz panujących  ciemności, było bardzo mokro i ślisko. I tak daliśmy radę! Wszyscy! Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę – ostatnią w tym roku szkolnym.

Punkty Got:

 • Gronik – Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki   – T.02  –  5 pkt
 • Wielka Polana w Dolinie Małęj Łąki – Przełęcz Przysłop Miętusi – T.02 –  2 pkt
 • Przełęcz Przysłop Miętusi – Wyżnia Kira Miętusia – T.02   – 3 pkt.
 • Wyżnia Kira Miętusia – Lodowe Źródło – T.02  – 2 pkt
 • Lodowe Źródło – Polana Pisana – T.02 – 1 pkt
 • Polna Pisana – Jaskinia Smocza Jama Wąwóz Kraków – T.01 – 3 pkt
 • Jaskinia Smocza Jama Wąwóz Kraków – Polana Pisana – T.01 – 1 pkt
 • Polana Pisana – Jaskinia Mylna – T.01 – 2 pkt
 • Jaskinia Mylna – Polana Pisana – T.01  – 1 pkt
 • Polana Pisana – Lodowe Źródło – T.02 – 1 pkt
 • Lodowe Źródło – Wyżnia Kira Miętusia – T.02. – 1 pkt
 • Wyżnia Kira Miętusia – Kiry – T.02 – 1 pkt

Razem: 23 pkt Got.

Wycieczka 25 marca 2017 do Doliny Chochołowskiej (Schronisko PTTK 1148 m n.p.m.) 

Dolina Chochołowska jest najdłuższą, największą i najdalej na zachód wysuniętą doliną leżącą w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma długość około 10 km i zajmuje powierzchnię około 35 km2. W górnej części dolina rozgałęzia się na trzy doliny – Dolinę Starorobociańską, Dolinę Jarząbczą i Dolinę Chochołowską Wyżnią. Dolina wzięła swoją nazwę od znajdującej się kilka kilometrów od niej miejscowości Chochołów. Przez wieki wykorzystywana była jako miejsce wypasu owiec i krów, na jej obszarze już od XVI wieku funkcjonowały ośrodki górniczo–hutnicze. W związku z tym w Dolinie znajdowały się liczne zabudowania pasterskie, przemysłowe i mieszkalne – do dnia dzisiejszego zachowała się ich znikoma liczba. Bardzo ciekawy opis trasy, którą szliśmy jest na stronie internetowej : http://i-tatry.pl/spacer-dolina-chocholowska/.

W wycieczce wzięło udział 46 osoby: 36 dzieci z klas od „0” – VI, 7 rodziców, 3 opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż. Szlak dnem Doliny Chochołowskiej rozpoczyna się na początku Siwej Polany. Dalszy opis wędrówki: http://i-tatry.pl/spacer-dolina-chocholowska/. Tym razem przeszliśmy 16 km. Niestety nie weszliśmy na Grzesia (1635m n.p.m.) z powodu bardzo oblodzonego odcinaka szlaku. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.

Punkty GOT:

– Siwa Polana – Polana Huciska – 5 pkt
– Polana Huciska – Wyżnia Brama Chochołowska – 2 pkt
– Wyżnia Brama Chochołowska – Polana Trzydniówka – 1 pkt
– Polana Trzydniówka – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – 2 pkt
– Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – Polana Trzydniówka – 1 pkt
– Polana Trzydniówka – Wyżnia Bramy Chochołowskiej – 1 pkt
– Wyżnia Bramy Chochołowskiej – Polana Huciska – 2 pkt
– Polana Huciska – Siwa Polana – 4 pkt

Razem: 18 pkt
Nr grupy górskiej – T.02

Wycieczka 04 marca 2017 – Leskowiec (922 m n.p.m.) Beskid Mały.

W wycieczce wzięło udział 43 osoby: 33 dzieci z klas od I – VI, 6 rodziców, 4 opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż. Wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Krzeszów Górny , z której czerwonym szlakiem udaliśmy się w kierunku schroniska PTTK położonego nieopodal szczytu Leskowca zwanego Gronią Jana Pawła II. W schronisku można było kupić coś ciepłego do picia i jedzenia. Po krótkim odpoczynku przeszliśmy na polany, z których podziwialiśmy rozległą panoramę Beskidu Żywieckiego i Beskidu Średniego. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną w kierunku Krzeszowa Dolnego, skąd autokarem wróciliśmy na Sierczę.

Punkty GOT:
Krzeszów Górny – Schronisko PTTK na Leskowcu / Groń Jana Pawła II – 10pkt
Schronisko PTTK na Leskowcu / Groń Jana Pawła II – Krzeszów Dolny – 7 pkt
Razem 17 pkt.
Nr grupy górskiej – BZ.03

Wycieczka 14 stycznia 2017 Nosal ( 1206 m n.p.m) Tatry Zachodnie

Nosal – wzniesienie reglowe w Tatrach Zachodnich nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Nazwa góry pochodzi od kształtu skał od północno-zachodniej strony, przypominających nos.

W wycieczce wzięły udział 24 osoby, 2 opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż.
Wędrówkę rozpoczęliśmy w Murowanicy skąd przez Kuźnice udaliśmy się w kierunku Nosalowej Przełęczy. Następny etap to zdobycie Nosala. Wracaliśmy przez Nosalową Przełęcz , Dolinę Olczyską i Polanę pod Kopieńcem gdzie odpoczęliśmy w szałasach pasterskich. Dawniej było ich 20, obecnie pozostały tylko trzy. Z doliny podziwialiśmy między innymi Mały i Wielki Kopieniec. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w kierunku Toporowej Cyrhli . Trasa była bardzo wyczerpująca ze względu na głęboki śnieg leżący na szlaku. Zmęczenie zrekompensowały nam przepiękne widoki zaśnieżonych gór – zapraszamy do obejrzenia w galerii szkolnej. Zapraszamy na kolejną wycieczkę planowaną 04.03.2017 roku – Leskowiec (922 m n.p.m) w Beskidzie Małym.

Pkt. GOT.
Murowanica – Kuźnice – 1 pkt
Kuźnice – Nosalowa Przełęcz – 2 pkt
Nosalowa przełęcz – Nosal – 2 pkt
Nosal – Nosalowa Przełęcz – 1 pkt
Nosalowa Przełęcz – Olczyska Polana – 1 pkt
Olczyska Polana – Polana pod Kopieńcem – 4 pkt
Polana pod Kopieńcem – Toporowa Cyrhla – 3 pkt
Razem 14 pkt
Nr grupy górskiej – T.02

Wycieczka 19 listopada 2016 – Lubań (1211 m n.p.m)

W wycieczce wzięły udział 52 osoby: 42 dzieci z klas od „0” – VI, 5 rodziców, 5 opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż. Wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Grywałd , z której zielonym szlakiem po około 3 godzinach dotarliśmy na szczyt góry. Po drodze minęliśmy ruiny bacówki. Podczas stromego podejścia na szczyt przystanęliśmy przy źródełku , gdzie można było uzupełnić butelki z wodą. Pod szczytem na polanie odpoczęliśmy pod wiatą, która stoi na terenie studenckiej bazy namiotowej funkcjonującej w okresie wakacyjnym. Po krótkim odpoczynku chętni wchodzili na wieżę widokową wybudowaną w 2015 roku, której wysokość wynosi 22 m. Z wieży rozpościerają się przepiękne widoki na Tatry, Pieniny, Beskidy oraz Gorce. Niestety bardzo silny wiatr nie pozwolił na dłuższy pobyt na wieży. Po dłuższym odpoczynku i ulepieniu bałwana udaliśmy się w drogę powrotną. Pierwszy odcinek ze szczytu był dość stromy, więc większość grupy z wielką uciechą zjechała po śniegu na czym kto mógł. Następnie wróciliśmy do miejscowości Grywałd tą samą trasą do autokaru, gdzie każdy przebrał się w zapasowe suche ubrania. Bardzo zmęczeni, ale gotowi na kolejną wycieczkę wróciliśmy pod szkołę, gdzie czekali na nas rodzice. Wielkie brawa za wytrwałość dla najmłodszej uczestniczki – Madzi z oddziałów przedszkolnych.

Pkt.GOT.
Grywałd – Lubań – 13 pkt
Lubań – Grywałd – 6 pkt
Razem – 19 pkt

Nr grupy górskiej – BZ.05

Wycieczka 24 września 2016 – Trzy Korony (989 m n.p.m.)

Sokolica (747 m n.p.m.)

Sokolica leży w części Pienin zwanych Pieninkami. Na Sokolicy rośnie lasek sosen, z których najstarsza ma około 500 lat. Od południa opada stromo skała w 310 metrową przepaść. Z Sokolicy rozciąga się wspaniały widok na przełom Dunajca, Drogę Pienińską, Trzy Korony, Holicę i Tatry. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej były na Sokolicy sokoły.

Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do masywu Trzech Koron.Partię szczytową stanowi pięć turni: Okraglica – 982 m n.p.m. – najwyższa – na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Płaska Skała – 950 m n.p.m. – na południowy wschód od Okrąglicy. Nad Ogródki – 940 m n.p.m. – na południowy zachód od Okrąglicy. Pańska Skała – 920 m n.p.m. – gnieżdżą się na niej rzadkie ptaki pomurniki. Niżna Okraglica – wysunięta ku południu  pod Okraglicą i niższa o 80 m.

 

W wycieczce wzięło udział 58 osób – 44 dzieci z klas od „0” do VI, 7 rodziców, 6 opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż.  Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości Sromowce Niżne i po kilku postojach zdobyliśmy Trzy Korony. Przeżycie dla wielu niesamowite – musieliśmy przejść po platformie nad przepaścią. Na szczycie podziwiliśmy przełom Dunajca. Kolejnym etapem było zdobycie Sokolicy, na której rośnie najsłynniejsza w Polsce sosna. Tam również podziwialiśmy przepiękne widoki. Następnie zeszliśmy do Szczawnicy i po krótkiej przeprawie tratwą na drugi brzeg Dunajca odpoczęliśmy w schronisku Orlica, gdzie piekliśmy kiełbaski. Przeszliśmy łącznie 10,3 km. Suma wszystkich podejść to 700 m, zejść 690 m. Wielkie brawa dla najmłodszej uczestniczki wycieczki Julki z oddziałów przedszkolnych.

Punkty GOT

Nr grupy górskiej – BZ.08

Przełęcz Szopka – Trzy Korony –  3 pkt

Trzy Korony – Przełęcz Szopka –  1 pkt

Przełęcz Szopka – Czertezik –  5 pkt

Czertezik – Sokolica – 2  pkt

Sokolica – Schronisko Orlica – 2 pkt.

Razem  19 pkt.

Rok Szkolny 2015/2016

Wycieczka 18 czerwca 2016 – Mała Fatra (Słowacja)

Diery to fantastyczne wąwozy skalne znajdujące się na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody w Małej Fatrze Krywańskiej. Znajdują się w pobliżu miasteczka Terchowa, a że to miasteczko jest związane legendą z postacią Janosika, więc Dolne i Nowe Diery nazwano jego imieniem.

Dolne Diery są łatwym szlakiem turystycznym dostępnym dzięki zamontowanym tu kładkom i drabinkom. Nowe Diery tworzy wąwóz skalny wychodzący z Dolnych Dier. Również tutaj jest kilka drabinek i kładek. Na tej trasie, w jej górnym odcinku, wyznaczono punkty widokowe, z których jest wgląd w głąb wąwozu. Ten wąwóz również należy do niezbyt trudnych. Ich nazwa wywodzi się od tego, że zostały udostępnione dla turystów jako ostatnie z kompleksu Dier.

W wycieczce wzięło udział  47 dzieci z klas od I – V ( w tym z oddziałów przedszkolnych), 23 dorosłych, 4 opiekunów, 2 przewodników tatrzańskich. Tym razem wycieczkę rozpoczęło zwiedzanie Zamku Orawskiego w miejscowości Podzamok. Po zwiedzaniu przejechaliśmy ok. 30 minut i rozpoczęliśmy wędrówkę z miejscowości Terchova gdzie weszliśmy do słowackiego parku narodowego „Narodny Park Mala Fatra”. Ruszyliśmy niebieskim szlakiem na zwiedzanie kanionów i wąwozów Dolnych Dier, Nowych Dier. Na polanie Podziar odpoczęliśmy w bufecie, gdzie można było spróbować słowackiego napoju „kofoli”. Po krótkim odpoczynku kolejna dawka emocji w trakcie przechodzenia Górnych Dier. Po drodze, wodospady, kaskady, rwące górskie potoki, mostki, drabinki i wiele innych atrakcji.  Następnie przeszliśmy do osady Štefanová, gdzie  czekał na nas kierowca. Pełni wrażeń wróciliśmy na Sierczę.

Wycieczka 23.04.2016 – Wysoka 1050 m.n.p.m. – Małe Pieniny

Wysoka to najwyższe wzniesienie Pienin. Leży w Małych Pieninach na granicy polsko – słowackiej. Znana jest również pod nazwą „Wysokie Skałki”. Szczyt zaliczany jest  do Korony Gór Polski.

W wycieczce wzięło  udział 55 osób – 43 dzieci  z klas od I – V (w tym dwoje z oddziałów przedszkolnych), 6 rodziców, 5 opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż. Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości Jaworek,  z której zielonym szlakiem przeszliśmy przez Wąwóz Homole, w stronę  Kamiennych Kręgów i dalej na  Polanę Rówienki do Wysokiej. Na trasie mijaliśmy pierwsze stada owiec  wypędzanych na hale 23 kwietnia w dzień św. Wojciecha   zgodnie z tamtejszą tradycją.   Po wejściu na  skalisty szczyt zabezpieczony  z każdej strony barierkami – mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę  gór. Z Wysokiej niebieskim szlakiem  na granicy polsko – słowackiej kontynuowaliśmy trasę grzbietem Małych Pienin  na Durbaszkę. Pod szczytem w Schronisku PTTK Pod Durbaszką odpoczęliśmy,  rozpaliliśmy ognisko i zjedliśmy kiełbaski.  Następnie przez Wysoki Wierch , Szlachtową zeszliśmy na parking  i około 16.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną. W autokarze  jak poprzednio dzieci wzięły udział w konkursie sprawdzającym poznane ciekawostki z wycieczki. Następnie chętni próbowali swoich sił bawiąc się w „przewodnika”. Podróż zakończyliśmy śpiewając  piosenki.

Punkty Got – Wysoka – Pieniny

Nr grupy górskiej:BZ.08

Jaworki – Wąwóz Homole – 3pkt

Wąwóz Homole – Wysoka(Wysokie Skałki) – 7 pkt

Wysoka (Wysokie Skałki) – Durbaszka – 1 pkt

Durbaszka – Wysoki Wierch – 2 pkt

Wysoki Wierch – Szlachtowa – 4 pkt

Wycieczka Stare Wierchy 973 m.n.p.m. – Gorce

Stare Wierchy – polana i szczyt w Gorcach. Znajdują się w głównym grzbiecie odchodzącym od Turbacza na zachód, na obrzeżach enklawy Gorczańskiego Parku Narodowego. Na polanie, na wysokości 973 m.n.p.m. znajduje się schronisko PTTK na Starych Wierchach. Po zachodniej stronie polany znajduje się kulminacja o wysokości 969 m, często na mapach zaznaczana jako szczyt. Przy dobrej pogodzie można podziwiać piękne widoki na Tatry oraz Babią Górę.   W otoczeniu Starych Wierchów znajduje się wiele malowniczych zakątków. Strome zbocza Hyrby, spadające stromo do doliny górnej   Obidowej, porastają jałowce i górskie trawy, uprawne pólka przeplatają się z płatami zarośli. Północne zbocza porastają żywiczne lasy o gęstym podszyciu, bogatym w jagody i grzyby. Z polany Załogi roztacza się rozległy widok na całą prawie panoramę Tatr (z Maciejowej widoczne są tylko fragmenty Tatr Wysokich). W stronę zachodnią wynurza się w dali Babia Góra. W zimie nachylenie północnych stoków polany stwarza dogodne warunki do uprawiania narciarstwa.

W wycieczce wzięło udział 57 osób – 50 dzieci z klas od I do V, 1 dorosły, 5 opiekunów i przewodnik Paweł Krąż. Wyjechaliśmy o godz.8.00. udając się w kierunku Rabki Zdroju. Wysiedliśmy w Rdzawce (Obidowa) i szlakiem niebieskim doszliśmy do schroniska PTTK Stare Wierchy. Po półgodzinnym odpoczynku kontynuowaliśmy wędrówkę szlakiem czerwonym (Główny Szlak Beskidzki) do kolejnego schroniska PTTK „bacówki w Maciejowej”. Stamtąd zeszliśmy do Rabki Zdroju. Łącznie przeszliśmy 14 km. Podczas krótkich postojów przewodnik opowiadał m.in. o urządzeniach do pomiaru prędkości wiatru, temperatury, a także w jaki sposób należy się zachować podczas burzy w górach. Każda klasa otrzymała płytkę cd dotyczącą wyładowań atmosferycznych. Podczas powrotu planowaliśmy kolejne wycieczki.

Punkty GOT Gorce – Stare Wierchy:

Obidowa – Rdzawka – Schronisko PTTK Stare Wierchy – 8 pkt

Schronisko PTTK Stare Wierchy – Bacówka PTTK na Maciejowej – 4 pkt

Bacówka PTTK na Maciejowej – Rabka Zdrój – 5 pkt

Rusinowa Polana – ok.1200 m.n.p.m. – Regle Tatr Wysokich

Rusinowa Polana jest rozległą łąką położoną u podnóża Tatr Wysokich. W jej najbliższym otoczeniu leży Gęsia Szyja (1489 m n.p.m.)   – szczyt reglowy, na który wchodzi się z polany w niecałe 45 minut. Oba miejsca są licznie odwiedzane ze względu na znakomite walory widokowe. Rusinowa Polana od stuleci była miejscem działalności pasterskiej. Po powołaniu w 1954 roku Tatrzańskiego Parku Narodowego, wypasanie zwierząt na obszarze parku było sukcesywnie likwidowane aż do jego całkowitej eliminacji. W latach 80-tych przywrócono tzw. wypas kulturowy i obecnie na Rusinowej Polanie w sezonie ponownie spotkać można stado owiec. Zwierzęta dobrze integrują się z turystami domagając się pożywienia lub nawet podkradając prowiant. Charakterystyczne brzmienie dzwoneczków przywiązanych do szyi owiec (po góralsku zwanych „zbyrcokami”) tworzy niepowtarzalny klimat.

 W wycieczce zorganizowanej 09.01.2016 r. wzięło udział 43 osób – 33 dzieci z klas od „0” do V, 7 rodziców , dwoje opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż. Wyjechaliśmy o godz. 8.00 udając się w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej. Wysiedliśmy na parkingu przy Zazadniej. Kierując się szlakiem niebieskim dotarliśmy do Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Tam mogliśmy napić się ciepłej herbaty , zwiedziliśmy Sanktuarium oraz wzięliśmy udział w krótkim nabożeństwie . Następnie przeszliśmy na Rusinową Polanę, gdzie wszystkich zaskoczył widok na przepiękną panoramę Tatr. Po krótkim odpoczynku przeznaczonym na posiłek wyszliśmy na Gęsią Szyję. Ostatnim etapem naszej wędrówki był powrót na parking na Wierch Porońcu, gdzie czekał na nas autokar. Przewodnik podczas postojów opowiadał dzieciom ciekawostki dotyczące regionu, elementów stroju góralskiego, zapoznał dzieci z legendą związaną z powstaniem Sanktuarium, a także pokazał sprzęt do wędrówki w wysokie partie gór (raki, czekan) i opowiadał jak z niego korzystać. Podczas powrotu przeprowadził konkurs z nagrodami dla dzieci, podczas którego dzieci mogły utrwalić poznane wiadomości. Chętne dzieci mogły usiąść na fotelu przewodnika i przez kilka minut przejąć jego rolę komentując mijane miejscowości przez mikrofon. Niektórzy nawet śpiewali kolędy wraz   z pozostałymi uczestnikami wycieczki. Około 18.00 wróciliśmy pod szkołę, gdzie na dzieci czekali już rodzice.

 Pkt GOT za Rusinową Polanę:

 • -Rusinowa Polana z Doliny Filipka 6 pkt
 • -Gęsia Szyja z Rusinowej Polany 4 pkt
 • -Rusionowa Polana z Gęsiej Szyi 1 pkt
 • -Wierch Poroniec z Rusinowej Polany 4 pkt

Razem: 15 pkt GOT

Luboń Wielki – 1022 m n.p.m. – Beskid Wyspowy

Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) – przez miejscowych zwany również Biernatką. Wybitny szczyt Beskidu Wyspowego, najdalej wysunięty na zachód oraz bardzo charakterystyczny i nietypowy w swoim kształcie dla tego regionu. Jego długi, łagodnie opadający grzbiet po stronie zachodniej, który w dolnej części przecina słynną „Zakopiankę” wyróżnia go od pozostałych szczytów Beskidu Wyspowego. Typowo „wyspowy” wygląd nadają mu jednak pozostałe, już dosyć strome zbocza oraz spłaszczony wierzchołek. U jego podnóża znajdują się miejscowości: Mszana Dolna, Glisne, Tenczyn, Krzeczów, Naprawa, Skomielna Biała, Rabka-Zdrój, Rabka-Zaryte i Raba Niżna.  Na szczycie góry mamy jedyne Schronisko PTTK w Beskidzie Wyspowym, powstałe w latach trzydziestych XX wieku.

W wycieczce zorganizowanej w dniu 10.10.2015 wzięło udział 46 osób z klas od „0”  do VI, kilkoro rodziców i 5 opiekunów. Na szczyt prowadził nas przewodnik tatrzański Pan Paweł Krąż, który na początku omówił całą trasę, zaznajomił nas ze szlakiem na mapie, oraz wskazał kierunek marszu przy pomocy kompasu i gps-a. Wyruszyliśmy  z miejscowości Lubień szlakiem niebieskim, po drodze „zdobyliśmy” Luboń Mały 869m.n.p.m. i na szczyt Luboń Wielki  dotarliśmy po około 3,5 godzinach. W schronisku odpoczęliśmy, wypiliśmy ciepłą herbatkę, zjedliśmy „małe co nie co” i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Połowa grupy wróciła  trudniejszym szlakiem żółtym zwiedzając po drodze jaskinię. Druga połowa grupy wróciła szlakiem niebieskim. Wszyscy spotkaliśmy się w Rabce Zaryte w autokarze. Zmęczeni lecz pełni wrażeń planujemy już następną wycieczkę.

Pkt GOT za Luboń Wielki:

 • -Luboń Mały PKS – Luboń Wielki (niebieski szlak) 10 pkt,
 • -Luboń Wielki – Rabka Zaryte (żółty szlak) 5 pkt
 • -Luboń Wielki – Rabka Zaryte (niebieski szlak) 4 pkt

Razem: 19 pkt GOT

numer grupy górskiej: Beskid Wyspowy: BZ.06

Kudłacze – 730 m.n.p.m – Beskid Makowski

W dniu 26.09.2015  odbyła się wycieczka zorganizowana  przez Oddział Miejski PTTK w Wieliczce, w której wzięło udział nasze  Szkolne Koło Turystyczne „Piechurek” reprezentowane przez najmłodszych uczniów z klas pierwszych i drugich, a nawet z zerówki. Pomimo bardzo deszczowej pogody udało nam się „zdobyć” szczyt Kudłacze. W schronisku dzieci odpoczęły, wzięły udział w konkursach, zjadły pyszny żurek i napiły się ciepłej herbatki, a niektórzy czekolady. W bardzo dobrych humorach wróciliśmy  do domu. A jak dobrze się bawiliśmy prosimy pooglądać w galerii…

GALERIA

Rok Szkolny 2014/2015

W roku 2014/2015 zdobyliśmy niektóre szczyty Małej Korony Beskidów:

– Śnieżnica 1007 m.n.p.m – w Beskidzie Wyspowym
– Klimczok  1117 m.n.p.m – w Beskidzie Śląskim
– Hrobacza Łąka   828 m.n.p.m.–  w Beskidzie Małym

Pkt GOT z Hrobaczą Łąkę :

 • – Przełęcz Przegibek – Przełęcz Gaiki/Groniczki – 3 pkt
 • – Przełęcz gaiki/Groniczki – Hrobacza Łąka – 4 pkt
 • – Hrobacza Łąka – Bujakowski Groń – 2 pkt
 • – Bujakowski Groń – Porąbka – 4 pkt

Razem: 13 pkt
– Jaworzyna 1114 m.n.p.m – w Beskidzie Sądeckim.

Pkt GOT za Jaworzynę:

 • – Czarny Potok – Jaworzyna Krynicka – 9 pkt
 • – Jaworzyna Krynicka – Runek – 4 pkt
 • – Runek – Bacówka pod Wierchomlą – 3 pkt
 • – Bacówka pod Wierchomlą – Wierchomla Mała – 3 pkt

Razem: 19 pkt

Dodaj komentarz