ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

Jak uchronić Twoje dziecko przed paleniem ?

Badania wykazują, że znaczny procent uczniów klas gimnazjów ma za sobą kontakt z pierwszym papierosem – w większości wypadków była to próba jednorazowa.
Nałogowo pali około 3% młodzieży w wieku 14 – 15 lat.
Młodzież ma świadomość, że palenie jest złym nawykiem, jednak palenie jest wśród nastolatków modne.
Młodzież sięga po papierosa:
z ciekawości,
za namową znajomych,
z nudy,
pod presją grupy rówieśniczej.

Z badań wynika, że osoby, które zaczęły palić w wieku dojrzewania lub zaraz po osiągnięciu dojrzałości raczej nie zostaną palaczami.
Przerażająca część palących zaczęła palić przed 25 rokiem życia, nierzadko w okresie dzieciństwa lub dojrzewania.

Jak uchronić dziecko przed sięganiem po papierosa ?
Niestety, nie istnieje żadne stuprocentowo pewne rozwiązanie. Nie możemy być pewni, że uchronimy dziecko przed używkami, ale możemy je wyposażyć w wiedzę na ten temat, w umiejętność podejmowania mądrych wyborów oraz w naszą miłość i wsparcie w walce ze słabościami.

Co możemy zrobić ?
ROZMAWIAĆ, ROZMAWIAĆ i jeszcze raz ROZMAWIAĆ !
Rozmawiać nie tylko wtedy gdy pojawi się problem, ale rozmawiać gdy problemów jeszcze nie ma.

Jak rozmawiać ?
Przygotujcie się do rozmowy, wyciszcie emocje – to szczególnie ważne gdy jesteście wzburzeni, bo właśnie przyłapaliście swojego syna lub córkę na paleniu.

Zastanówcie się co powiedzieć, przeanalizujcie argumenty.

Zadbajcie, żeby mieć czas i dobre warunki do spokojnej rozmowy.

Zaproście dziecko do rozmowy – to nie ma być kara, a próba wspólnego rozwiązania problemu.

Ustalcie zasady – nie przerywajcie sobie wzajemnie, traktujcie się jak partnerzy.

Nie krytykujcie dziecka, ale jego zachowanie.

Nie podnoście głosu. To trudne zadanie, ale jeśli Wy nie będziecie w stanie zapanować nad emocjami – to nie możecie tego oczekiwać od swojego dziecka.

Palący rodzice.
Wasza sytuacja jest trudniejsza. Paląc, szczególnie w domu – tracicie wiarygodność.

Powiedzcie dziecku – dlaczego jest dla Was ważne, żeby nie palić papierosów.

Przyznajcie się do swoich słabości i nieudanych prób rzucania palenia.
Podkreślcie, że zależy Wam na tym, żeby dziecko nie musiało w przyszłości zmagać się z takimi problemami, z jakimi Wy musicie walczyć.

W trakcie rozmowy – nie palcie.

Postarajcie się zminimalizować sytuacje, w których dziecko widzi Was z papierosem.

Nie zostawiajcie papierosów w miejscach dostępnych dla dzieci.

Nie proście nigdy dzieci o podanie papierosów lub popielniczki.

Podejmijcie próbę niepalenia w domu.

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO, ABY PRZESTAĆ PALIĆ PAPIEROSY !

RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI !  POTRZEBUJESZ WSPARCIA ?

ZADZWOŃ DO TELEFONICZNEJ PORADNI POMOCY PALĄCYM
TEL. 0-801-108-108