#KORONATYDZIEŃ#1

Pierwszy tydzień za nami…uff! Dał nam wszystkim w kość…

Podejrzewam, że nie będzie to odosobniona opinia.

Jedno jest pewne: wszystko stanęło na głowie-świat stanął na głowie! I dla dzieci i dla rodziców i dla nauczycieli.

Jak nie zwariować? Jak to wszystko poukładać? Jak wzmocnić siebie i dziecko?

  1. Ważny jest plan dnia – by zmniejszyć niepokój i sprawić, by dzień był bardziej przewidywalny uzgodnijmy z dzieckiem kiedy jest czas na sen, pracę, posiłki, zabawę i czas wspólny.

    ! Nie zapominajmy o wyznaczeniu dnia bez obowiązków :-)!

  2. Zadbajmy o siebie – sen, odpowiednia ilość wody, regularne posiłki i aktywność fizyczna- poszukajmy równowagi.

  1. Bądźmy w kontakcie-rozmawiajmy. Niepozorna, ale jedna z ważniejszych zasad- obecność i zrozumienie drugiej osoby. Zapytaj, wysłuchaj, wesprzyj. Może ktoś czuje potrzebę, by wspólnie pomilczeć? To też jest ważne.

  2. Mamy prawo nie radzić sobie i czuć przytłoczenie. Szukajmy wsparcia dla siebie. To dla wielu z nas trudna sytuacja-nie przeżywajmy jej w samotności. Kontaktujmy się z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi. Jest XXI wiek i tak wiele możliwości -WhatsAp, Messenger, sms, rozmowa telefoniczna, Skype itd. itd.

    Pomóżmy dziecku zorganizować taką formę spotkania wirtualnego ze znajomymi ze szkoły.

  3. Trudne, ale nie niemożliwe- ograniczmy media! Trudno teraz o informacje niezwiązane z epidemią. Jesteśmy wręcz uzależnieni od śledzenia newsów, oglądania serwisów informacyjnych, wymieniania się wiadomościami…to wszystko wprowadza atmosferę strachu, niepokoju, a dzieci chłoną ją automatycznie. Nawet nie musimy niczego wypowiadać.

  4. Zachowajmy spokój, poczucie humoru, dobre samopoczucie. Zróbmy to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa psychicznego. Może warto zrobić z dzieciakami listę rzeczy, które poprawiają nam nastrój? Gdy zajdzie taka potrzeba spójrzcie na nią, wybierzcie coś dla siebie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Nam wszystkim spokoju…

Aneta Spisak

pedagog

Ps. zapraszam do odwiedzania zakładki pedagog. Postaram się zamieszczać tam ciekawe artykuły, porady i informacje.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status