Wycieczka na Turbacz 24.10.2017 – „Piechurek”

Turbacz to najwyższy i najbardziej znany szczyt Gorców, stanowi centralny punkt masywu. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski. Schodzą się tutaj najważniejsze grzbiety Gorców. Przez północne oraz wschodnie zbocza tejże góry przebiega granica Gorczańskiego Parku Narodowego. Sam szczyt Turbacza leży blisko Gorczańskiego Parku Narodowego, ale nie wchodzi w jego tereny. Pod szczytem w kierunku wschodnim na wysokości 1283 m n.p.m. znajduje się schronisko PTTK. Ten okazały kamienny budynek jest jednym z największych tego typu obiektów w Beskidach. Schronisko położone jest na skraju polany Wolnica, która tworzy wraz z rozległą Halą Długa ciąg polan pomiędzy Turbaczem a Kiczorą.

http://igorce.eu/turbacz

W wycieczce wzięło udział 41 osób, w tym: 28 dzieci z klas „0” do 7, 8 rodziców, 4 opiekunów i przewodnik tatrzański Paweł Krąż.  Wyruszyliśmy z  Poręby Wielkiej  Koninek i w  rekordowo szybkim tempie doszliśmy do schroniska zdobywając najpierw szczyt Turbacz. Pierwszy raz szliśmy ostatni odcinek w deszczu. Po godzinnym odpoczynku w schronisku, gdzie zajadaliśmy się przepysznymi naleśnikami z borówkami (był też  bardzo dobry bigos i  placki po węgiersku) wyruszyliśmy dalej.  W drodze powrotnej  pogoda dopisała i spokojnie dotarliśmy do  Nowego Targu, gdzie czekał na nas autokar. Zaplanowaliśmy już ostatnią wycieczkę  w tym roku kalendarzowym  – wybieramy się w listopadzie  na Szczebel,  na którą zapraszamy wszystkich dzielnych „piechurków”.

PKT GOT:

– Poręba Wielka Koninki – Turbacz schronisko – 13 pkt

– Turbacz schronisko – Turbacz – 1 pkt

– Turbacz – Turbacz schronisko – 1 pkt

– Turbacz schronisko – Nowy Targ – Kowaniec – 8 pkt

Razem 23 pkt

Nr grupy górskiej – BZ.05

Wycieczka na Turbacz – „Piechurek”

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status