Wycieczka w Gorce – Stare Wierchy 05.03.2016

Stare Wierchy – polana i szczyt w Gorcach. Znajdują się w głównym grzbiecie odchodzącym od Turbacza na zachód, na obrzeżach enklawy Gorczańskiego Parku Narodowego. Na polanie, na wysokości 973 m.n.p.m. znajduje się schronisko PTTK na Starych Wierchach. Po zachodniej stronie polany znajduje się kulminacja o wysokości 969 m, często na mapach zaznaczana jako szczyt. Przy dobrej pogodzie można podziwiać piękne widoki na Tatry oraz Babią Górę.   W otoczeniu Starych Wierchów znajduje się wiele malowniczych zakątków. Strome zbocza Hyrby, spadające stromo do doliny górnej   Obidowej, porastają jałowce i górskie trawy, uprawne pólka przeplatają się z płatami zarośli. Północne zbocza porastają żywiczne lasy o gęstym podszyciu, bogatym w jagody i grzyby. Z polany Załogi roztacza się rozległy widok na całą prawie panoramę Tatr (z Maciejowej widoczne są tylko fragmenty Tatr Wysokich). W stronę zachodnią wynurza się w dali Babia Góra. W zimie nachylenie północnych stoków polany stwarza dogodne warunki do uprawiania narciarstwa.

W wycieczce wzięło udział 57 osób – 50 dzieci z klas od I do V, 1 dorosły, 5 opiekunów i przewodnik Paweł Krąż. Wyjechaliśmy o godz.8.00. udając się w kierunku Rabki Zdroju. Wysiedliśmy w Rdzawce (Obidowa) i szlakiem niebieskim doszliśmy do schroniska PTTK Stare Wierchy. Po półgodzinnym odpoczynku kontynuowaliśmy wędrówkę szlakiem czerwonym (Główny Szlak Beskidzki) do kolejnego schroniska PTTK „bacówki w Maciejowej”. Stamtąd zeszliśmy do Rabki Zdroju. Łącznie przeszliśmy 14 km. Podczas krótkich postojów przewodnik opowiadał m.in. o urządzeniach do pomiaru prędkości wiatru, temperatury, a także w jaki sposób należy się zachować podczas burzy w górach. Każda klasa otrzymała płytkę cd dotyczącą wyładowań atmosferycznych. Podczas powrotu planowaliśmy kolejne wycieczki.

Punkty GOT Gorce – Stare Wierchy:

Obidowa – Rdzawka – Schronisko PTTK Stare Wierchy – 8 pkt

Schronisko PTTK Stare Wierchy – Bacówka PTTK na Maciejowej – 4 pkt

Bacówka PTTK na Maciejowej – Rabka Zdrój – 5 pkt

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status