„Odblaskowa szkoła”

odblaskowa_szkola  W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła kolejny raz zgłosiła swój udział w konkursie o tematyce bezpieczeństwa na drodze pt. „Odblaskowa szkoła”. Jego celem jest promowanie inicjatyw prawidłowych zachowań w drodze do i ze szkoły. W ramach udziału w akcji odbywać się będą intensywne działania w różnym zakresie, m.in.:
• Elementy odblaskowe dla dzieci
• Rozdawanie ulotek informacyjnych
• Konkursy plastyczne
• Spotkania z policją
• Pogadanki w klasach z wychowawcami
• Konkursy literackie
• Odblaskowa dyskoteka
• oraz wiele innych.

Wszyscy uczniowie „świecić” będą przykładem nosząc kamizelki odblaskowe przychodząc do szkoły, w drodze powrotnej do domu jak i również podczas wycieczek.
Akcja ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe i społeczności lokalne, realizujące ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe. Zwycięskie szkoły otrzymają nagrody.
Prosimy wszystkich rodziców i uczniów o aktywne włączenie się w tą jak ważną dla wszystkich inicjatywę.
Szczegóły na stronie internetowej szkoły.

Poniżej krótkie przypomnienie elementarnych zasad , które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły:

Podróżując pieszo:
• Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
• Dzieci poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym powinny nosić jaskrawe ubrania i elementy odblaskowe.
• Należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza.
• Idąc jezdnią, dzieci powinny chodzić jedno za drugim.
• Przechodzić przez jezdnię należy w miejscach oznaczonych pasami, czyli przez tzw. zebrą – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m.
• Nie należy przebiegać przez jezdnię.
• W pierwszych tygodniach nauki rodzice powinni odprowadzać dziecko do szkoły, pokazując mu
najbezpieczniejszą trasę.
• Przechodząc przez jezdnię, należy zawsze upewnić się, czy jest to bezpieczne, patrząc w lewo, potem w prawo i znowu w lewo.

Podróżując rowerem:
• Rowerzysta powinien mieć na głowie kask oraz w miarę możliwości, ochraniacze.
• Rower powinien być sprawny technicznie – niezbędne wyposażenie to światło barwy białej z przodu oraz czerwone z tyłu, a także sprawne hamulce i sygnał dźwiękowy (dzwonek).
• Dziecko w wieku do 7 lat rowerem przewozimy na specjalnym siodełku.
• Osoba, która ubiega się o kartę rowerową, musi mieć ukończone 10 lat.

Podróżując samochodem i autobusem:
• W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu, należy przewozić w foteliku ochronnym.
• Jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną, fotelik umieszczony na przednim siedzeniu
nie może być zwrócony tyłem do kierunku jazdy.
• Zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa.
• Bezwzględny zakaz przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa.
• Dozwolone jest przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa.
• Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Troska o bezpieczeństwo naszych dzieci jest obowiązkiem nas dorosłych.
Pamiętajmy, że dziecko uczy się głównie przez naśladowanie. Dobry przykład dawany przez rodziców to podstawa jego późniejszego zachowania.