PLANUJEMY ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

PLANUJEMY ZAJĘCIA POZALEKCYJNY

            Chcąc zapewnić dzieciom wszechstronną edukację, zapisujemy je na różne dodatkowe zajęcia. Wybierajmy je rozsądnie, aby nasze pociechy odniosły z takich zajęć jak największe korzyści, a jednocześnie nie miały nadmiaru obowiązków.

Dzięki zajęciom pozalekcyjnym dziecko może wiele zyskać. Odkryć swoje zdolności, zainteresowania, pożytecznie i przyjemnie spędzić czas. Należy jednak pamiętać, że tylko to co wykonujemy z satysfakcją i zadowoleniem rzeczywiście nas rozwija i jednocześnie relaksuje.

Jak zatem zaplanować zajęcia dodatkowe , by ten warunek został spełniony?

1.                  Posłuchaj głosu dziecka.

Można zrobić listę tych zajęć, a następnie przedyskutować ją z dzieckiem. Od razu skreślamy te, na które pociecha nie ma ochoty. Trzeba zaufać dziecku, ono wie najlepiej, co je ciekawi i w czym jest dobre. Zmuszanie do zajmowania się czymś, na co dziecko nie ma ochoty, może zniechęcić je do wszelkich zajęć pozalekcyjnych. Wówczas takie zajęcia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, narażą dziecko na niepotrzebny stres i stratę czasu.

2.                  Dostosuj zajęcia do szkolnego rytmu.

Jeśli dziecko ma chęci i możliwości, by uczęszczać na kilka rodzajów zajęć, pamiętaj, by znalazły się wśród nich takie, które umożliwią mu rozwój intelektualny, jak również i fizyczny.

3.                  Nie przeciążaj zbytnio dziecka.

Uczeń szkoły podstawowej nie powinien mieć więcej niż 3 – 5 godzin dodatkowych zajęć tygodniowo. Jeśli dziecko ma problemy w nauce – jeszcze mniej. W tym wypadku uwaga rodziców i dziecka powinna skupiać się na przedmiotach szkolnych sprawiających trudności.

4.                  Weekendy przeznacz na odpoczynek.

Sobota i niedziela są dniami wypoczynku, a zatem do naszej pociechy powinna należeć decyzja, czy chce poświęcić je na jakiekolwiek zajęcia. Pamiętajmy jednak, że weekend to czas, który warto spędzić w gronie rodzinnym.

5.              Muzyka i plastyka nie tylko dla wybitnie utalentowanych.

Jeśli dziecko lubi artystyczne zajęcia, mimo że nie odnosi w nich sukcesów, nie należy z nich rezygnować. Najważniejsze jest zadowolenie naszej pociechy. Zajęcia te mogą być doskonałym sposobem na rozładowanie wewnętrznego napięcia i miłe spędzenie czasu.

6.                  Języki obce od najmłodszych lat.

Im wcześniej dziecko zacznie się zaznajamiać z językiem obcym, tym lepsze osiągnie efekty. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest nauka dwa, trzy razy w tygodniu po 30 – 45 minut.

7.                  Wybieraj prowadzących, którzy cieszą się dobrą opinią.

Dokonując wyboru placówki dydaktycznej, np. szkoły języków, warto sprawdzić, czy posiada akceptację władz oświatowych. Zawsze pytamy dziecko o to, jak wyglądały zajęcia, czego nowego się nauczyło i czy dobrze się tam czuło.

Zajęcia pozalekcyjne na terenie szkoły są doskonałym rozwiązaniem – dziecko i rodzice nie są obciążeni dodatkowymi dojazdami.

Uczestnictwo w zajęciach to dla dziecka również okazja do zaprzyjaźnienia się z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.

Dodaj komentarz

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status