Książki ku pokrzepieniu serc, cz. 1 i 2

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się albo czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” (Henryk Sienkiewicz)

Włączamy się do akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki, jednocześnie polecając lektury (i filmy) poprawiające nastrój i podnoszące na duchu.

Artykuł będzie aktualizowany co kilka dni; proszę śledzić wpisy na stronie głównej
i w zakładce „Biblioteka”.

Cz. 2

Książki dla dzieci młodszych i starszych

– Iwona Czarkowska, seria „Anielscy z Niebieskiego”: „Balbinka, pechowa anielinka”, „Tymek, magik czy anielinek”, „Szymek, kłamczuszek czy anielinek?”, „Otylka, anielinka o skrzydłach motylka”

– Anita Głowińska, seria „Kicia Kocia”

– Grzegorz Kasdepke, „Detektyw Pozytywka”

– Andy Stanton, „Pan Guma i wielki pies”, „Pan Guma i Biszkoptowy Bogacz”, „Pan Guma i gobliny”, „Pan Guma i kryształy mocy”

– Astrid Lindgren, „Dzieci z Bullerbyn”, „Emil ze Smalandii”

– Smriti Halls, „Jestem przy tobie”

Książki dla młodzieży młodszej i starszej

– R.J. Palacio,  „Cudowny chłopak”, „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie”, „365 dni cudowności”

– Maria Parr, „Tonja z Glimmerdalen”, „Gofrowe serce”, „Bramkarka i morze. Burze w Zatoce Pękatej Matyldy”

– Jodi Picoult, Samantha van Leer, „Z innej bajki”, „Po drugiej stronie kartki”

– Monika Szwaja, „Dom na klifie”

– Małgorzata Musierowicz, „Szósta klepka”

Książki dla dorosłych

– Umberto Eco, „Jak podróżować z łososiem”

– Barbara Kosmowska, „Teren prywatny”

– Piotr Kraśko, „Świat w pigułce, czyli Teksas jest większy od Francji”

– Izabela Sowa, „Smak świeżych malin”, „Cierpkość wiśni”, „Herbatniki z jagodami”, „Zielone jabłuszko”

Filmy do wspólnego oglądania

„Szaleństwa panny Ewy” (1985)

„Asterix i Obelix. Misja Kleopatra” (2002)

„Ze wszystkich sił” (2013)

„Ratatuj” (2007)

„Odlot” (2009)

„Wicher” (2013)

Cz. 1

Książki dla dzieci młodszych i starszych

– Emilia Kiereś, „Srebrny dzwoneczek”, „Złota gwiazdka, „Miedziany listek”, „Haczyk”, „Brat”

– Justyna Bednarek, seria o skarpetkach: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”, „Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!”

– Bożena Balcerek, „Zaczarowany świat”

– Frances H. Burnett, „Mała księżniczka”

– Ewa Nowak, „Pajączek na rowerze”

– Marta Guzowska, seria „Detektywi z Tajemniczej 5”: „Zagadka zaginionej Kamei”, „Zagadka grobu wampira”, „Zagadka królowej myszy”, „Zagadka zbuntowanego robota”, „Zagadka ducha Chopina” (premiera tego tomu planowana jest na kwiecień)

– Ewa Nowak, Agnieszka Frączek i inni, „Sylaboratorium”

Ważne: wartościowe kanały ze słuchowiskami dla dzieci na YouTube: Bajkowisko oraz Siedmioróg TV.

Książki dla młodzieży młodszej i starszej

– Joanna Chmielewska, seria o Janeczce, Pawełku i ich psie Chabrze: „Nawiedzony dom”, „Skarby”, „2/3 sukcesu”, „Wielkie zasługi”

– Terry Pratchett, cykl „Świat Dysku”: polecamy szczególnie serię o czarownicach („Trzy wiedźmy”, „Wyprawa czarownic”, „Panowie i damy”, „Maskarada”, Carpe jugulum”) i o Straży Miejskiej („Straż! Straż!”, „Zbrojni”, „Na glinianych nogach”, Bogowie, honor, Ankh-Morpork”, „Piąty elefant”, „Straż Nocna”, „Łups!”, „Niuch”)

– Eleanor H. Porter, „Pollyanna”, „Polyanna dorasta”