Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 28.09.2018

29 września w całej Polsce co roku obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Z racji tego, że w tym roku wypadło to w sobotę w naszej szkole obchodziliśmy go dzień wcześniej – w piątek 28 września. W ramach programu „Biedronki” wspierającego czytelnictwo, klasa 2a wraz ze swoimi Paniami przygotowała kilka atrakcji dla uczniów, przedszkolaków, a także dla rodziców i pracowników szkoły. Najpierw dzieci z klasy 2a uczestniczyły w zajęciach, podczas których słuchały opowiadania o Zajęczycy Zuzi z cyklu „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Bohaterka lektury zaopiekowała się niechcianymi jajkami, które kukułka porzuciła w lesie. Przy tej okazji uczniowie poznali zawody i osoby, które w swojej codziennej pracy zajmują się innymi, pomagają im w potrzebie, niejednokrotnie narażając swoje zdrowie lub życie. I tutaj pojawił się gość specjalny (choć znany dzieciom od dawna) – pielęgniarka. Okazało się, że nasza Pani Ania jest z zawodu także pielęgniarką i opowiedziała dzieciom na czym polegała jej praca. Wszyscy słuchali jej z zainteresowaniem i bez sprzeciwu poddawali się „zabiegom”, które okazały się całkiem przyjemne.

Po lekcji pokazowej z pielęgniarką uczniowie klasy 2a zabrali się za swoją „misję” – polegała ona na tym, aby przypomnieć wszystkich jak bardzo ważne jest głośne czytanie dzieciom i aby zachęcić do korzystania z biblioteki starszych kolegów i koleżanek. Tego dnia na każdego, kto odwiedził bibliotekę szkolną i pożyczył jakąś książkę, czekała miła niespodzianka – drobny upominek i coś słodkiego.

Klasa 2a wybrała się też do przedszkolaków, aby poczytać im trochę, a że każdy zna Słodziaki, maluchy słuchały opowiadań z wielkim zaciekawieniem.

Ważnym punktem obchodów Dnia Głośnego Czytania było przypomnienie dorosłym, jaką rolę pełni ono w rozwoju dziecka. Przygotowano ulotki informacyjne na temat pozytywnych stron czytania dziecku lub z dzieckiem – zaznaczmy, że negatywnych stron nie odnaleziono 🙂 Ulotki zostały rozdane rodzicom przedszkolaków i dzieci szkolnych, a także pracownikom szkoły, którzy mają swoje pociechy.

Na koniec dnia pełnego wrażeń, dzieci słuchały opowiadań czytanych przez swoją panią wychowawczynię, chętne osoby wykonywały zakładkę do książki na konkurs i rysowały dalsze przygody Słodziaków w formie komiksu.

Ten dzień był bardzo intensywny, ale i relaksujący, bo choć potrafimy czytać, miło jest czasem zamknąć oczy, posłuchać czyjegoś głosu i puścić wodze wyobraźni…

Pamiętajcie: Czytamy i radość z tego mamy 🙂

Zapraszamy do fotorelacji Dzień Głośnego Czytania