Ratujemy wspólnie z WOŚP! 16.10.2018 r.

Po raz kolejny z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) zorganizowany został „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Celem tej inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Punktem kulminacyjnym akcji był dzień 16 października, kiedy to uczniowie naszej szkoły włączyli się do inicjatywy i wzięli udział w pobijaniu rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy organizowanym przez WOŚP. Punktualnie o godz. 12.00 w poszczególnych salach rozpoczęło się 30-minutowe prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Działania te prowadzili uczniowie równocześnie na 4 fantomach. W przygotowania do akcji aktywnie włączyli się wybrani uczniowie kl. VII i IIIb, którzy uczyli młodszych kolegów udzielania pierwszej pomocy.

Kiedy przed kilkoma laty zostaliśmy zaproszeni przez WOŚP na szkolenie, na którym otrzymaliśmy oprócz solidnej dawki wiedzy komplet fantomów oraz materiałów dla uczniów i nauczycieli nie przypuszczaliśmy, że będą to umiejętności tak regularnie przekazywane najpierw przez nas nauczycieli dzieciom, a następnie przez starszych uczniów ich młodszym kolegom. Cieszymy się, że nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że potrafią udzielać pierwszej pomocy, a cała akcja jest dla nich ważnym przeżyciem.

Iwona Sampolska

Agnieszka Gabryś