V Turniej Finałowy- Warszawa 8 czerwca

W piątek 8 czerwca w Hali Torwar w Warszawie odbył się V Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu Edukacja przez Szachy w Szkole, w którym wzięli udział uczniowie Naszej Szkoły. Autokarową podróż do Warszawy rozpoczęli już o 4 rano, by po około 6h podróży potwierdzić swój udział w zawodach. Przy potwierdzaniu udziały każdy zawodnik otrzymał czapeczkę (w kolorze grupy w której miał grać), chustę biało- czerwoną, pamiątkowy dyplom i kalendarz szachowy.

Turniej rozgrywany były indywidualnie w 9 grupach- 3 grupy dziewczynek (klasa 1- gr A, klasa 2- gr C, klasa 3- gr E) i 6 grupy chłopców- po dwie grupy dla każdej klasy (klasa 1- gr. B1, B2, klasa 2- gr D1, D2, klasa 3- gr F1, F2). Każdy zawodnik do rozegrania miał 6 partii tempem 15 minut na zawodnika. Prowadzona była także klasyfikacja drużynowa do której brane były wyniki 10 uczniów jednej szkoły. Jednak szkoła nie mogła zgłosić więcej niż 10 uczniów.

We wszystkich grupach razem wzięło udział 799 dzieci (informacja ze strony organizatora). Należy pamiętać, że w tych zawodach prowadzona były nietypowa punktacja jak na zawody szachowe: zwycięstwo 3pkt, remis 2 pkt, porażka 1pkt. W związku z tym nikt nie kończył zawodów z 0 punktów!

Po zeszłorocznym XV miejscu Szkoły i bardzo dobrych miejscach indywidualnych był apetyt „coś więcej”. Od początku wszyscy zawodnicy grali dobrze i ostatnich rundach zapowiadała się walka o wysokie miejsca, a po ostatniej partii okazało się, że są one bardzo wysokie: •

  • Franciszek Zaporowski 2 miejsce (w grupie 95 zawodników)- grupa B2, 
  • Sebastian Zgud 5 miejsce (w grupie 129 osobowej)- grupa F2, 
  • Anna Janowska 7 miejsce (w grupie 41 osób)- grupa C, 
  • Robert Jarosz 9 miejsce (w grupie 64 osobowej) – grupa D1, 
  • Jakub Smoszna 13 miejsce (w grupie 129 osobowej)- grupa F2,
  • Lena Góra 18 miejsce (w grupie 53 osobowej)- grupa A,
  • Adam Ślusarczyk 19 miejsce (w grupie 95 osobowej)- grupa B2,
  • Witold Reczek 20 miejsce (w grupie 129 osobowej)- grupa F2,
  • Jan Michalski 23 miejsce (w grupie 64 osobowej)- grupa D1,
  • Jan Galiak 25 miejsce (w grupie 146 osobowej)- grupa F1.

Już przed zawodami było wiadomo, że każdy zawodnik z miejsc 1-6 w każdej grupie otrzyma darmowy udział w tygodniowym obozie szachowym w październiku. Na zakończeniu otrzymali oni także grę „Złap Lwa”.

Znane były wyniki indywidualne i sędziowie zaczęli liczyć punkty w klasyfikacji szkolnej. Po szybkim własnym podsumowaniu Nasi uczniowie wiedzieli, że zdobyli łącznie 144punkty, ale najważniejsze były czy daje to miejsce w przedziale 1-9. Dla 9 najlepszych Szkół przewidziane były: puchar i 11 medali (dla 10 zawodników i opiekuna).

Ostatecznie Nasza Szkoła zajęła VII miejsce w klasyfikacji drużynowej! Była także drugą szkołą „wiejską” w cały zawodach (SP w Staniątkach zajęła 1 miejsce w całym turnieju). Każda ze szkół (z miejsce 1-9) otrzymała 5 zegarów szachowych DGT 2010 ufundowanych przez MOKATE.

Gratulujemy!

W tym roku rywalizację zdominowały szkoły z małopolski- aż 5 w pierwszej 9!

Wyniki grupy B1 (pozostałe wyniki można znaleźć po otwarciu tego linku w menu po lewej stronie): http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_3929/results.html?l=pl&tb=10_

GALERIA ZDJĘĆ

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status