Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda Mistrzem Polski Mężczyzn w Szachach

W dniach 11-21 maja 2018 r w Warszawie w budynku Giełdy Papierów Wartościowych odbyły się LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski 2018, w których brał udział nominowany przez Polski Związek Szachowy zawodnik klubu MKS MOS Wieliczka – 20-letni arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, będąc najmłodszym w tym turnieju. W pierwszym dniu na Gali Otwarcia MP odebrał prestiżowe wyróżnienia Hetmana 2017 dla najlepszego zawodnika roku m.in. za brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Świata, brązowy medal za wynik indywidualny na drugiej szachownicy w Drużynowych Mistrzostwach Europy na Krecie, za wicemistrzostwo Europy w szachach szybkich oraz popularyzację szachów w programie telewizyjnym POLSAT „The Brain – Genialny Umysł”. Na Mistrzostwach Polski rozegrał z arcymistrzami łącznie 9 partii, które zakończył pięcioma remisami i czterema wygranymi, osiągając 6,5 pkt. co zapewniło mu samodzielny tytuł Mistrza Polski 2018 roku, złoty medal, nagrodę w wysokości 20.000 złotych, powołanie do Kadry Polski Mężczyzn i do Kadry Olimpijskiej na najbliższą Olimpiadę Szachową w Gruzji (Batumi) tej jesieni. Tytuł wicemistrza zdobył Kacper Piorun (Stilon Gorzów Wielkopolski) z 5,5 pkt., trzeci był Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) z 5 pkt.

Obecnie Janek jest studentem 1-go roku AWF Kraków, Wydziału Wychowania Fizycznego na kierunku Sport z indywidualnym tokiem studiowania.
Jest też byłym absolwentem Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Wieliczce oraz Szkoły Podstawowej i Przedszkola Sióstr Urszulanek w Sierczy.

Jan Krzysztof Duda gra w szachy od 5. roku życia. Jego pierwszym trenerem był Andrzej Irlik, potem trenował z Leszkiem Ostrowskim i współpracował z Jerzym Kostro. Od około 5 lat trenuje z arcymistrzem Kamilem Mitoniem z Niepołomic, który został również wyróżniony Hetmanem 2017 Roku dla Najlepszego Trenera za historyczny brązowy medal reprezentacji polskiej na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Rosji.

Janek odniósł wiele sukcesów i obecnie zajmuje 31. miejsce wśród mężczyzn na liście Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE z rankingiem ELO 2724 punktów i równocześnie 2 miejsce na liście juniorów do lat 20 za Chińczykiem na światowej liście juniorów.

W 2013 r otrzymał tytuł arcymistrza. W 2014 r. reprezentował Polskę na Olimpiadzie Szachowej w Norwegii w Tromso a w 2016 r. na Olimpiadzie Szachowej w Azerbejdżanie w Baku. Był uczestnikiem i jest medalistą Mistrzostw Europy i Świata na wielu kontynentach

Jerzy Cholewa

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status