ZINTEGROWANA POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA

Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa został wdrożony do realizacji przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Jest to projekt, który powstał po rozpoczęciu współpracy  Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z Policją holenderską w 1996 roku. Obecnie projekt skierowany jest do placówek oświatowych i nosi nazwę „Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa – Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Jego celem jest promocja, kształtowanie oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szkołach.

Starania o nadanie certyfikatu „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo” nasza szkoła rozpoczęła w październiku 2011 roku. Podstawowym założeniem tego przedsięwzięcia było włączenie i zaangażowanie wielu podmiotów, które mogą przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa.

Link: https://sp-siercza.pl/blog/bez-kategorii/certyfikat/

27 września 2012 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Certyfikat odebrały Pani dyrektor Renata Bachowska, Pani pedagog Beata Gawenda oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Dominika Chlebda.

Link: https://sp-siercza.pl/projekt-zintegrowanej-polityki-bezpieczenstwa/

W 2014 roku Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy ubiegała się o przedłużenie Certyfikatu Szkoły Promującej Bezpieczeństwo. Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadzili audyt w ramach Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. Omówiono wówczas najważniejsze kwestie związane z realizacją Zintegrowanego Planu Działań, przeprowadzono wizję lokalną budynku szkoły oraz terenu wokół niej. Dzięki podejmowanym działaniom poziom bezpieczeństwa w szkole i jej okolicy uległ poprawie. Wdrożone działania, podejmowane inicjatywy zostały pozytywnie ocenione przez komisję weryfikacyjną.

W związku z pozytywną oceną realizowania Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, w październiku 2014 roku Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce mł. insp. Piotr Krzewski przekazał na ręce wicedyrektor szkoły Pani Małgorzaty Jarosz-Barwińskiej przedłużenie Certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” za inicjatywy i działania w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. Ważność certyfikatu została przedłużona do roku 2019.

link: https://sp-siercza.pl/blog/bez-kategorii/szkola-podstawowa-w-sierczy-szkola-promujaca-bezpieczenstwo-edycja-2014-2019/

Po siedmiu latach realizacji zadań przewidzianych w Zintegrowanej Polityce Bezpieczeństwa w październiku 2019 roku podjęliśmy starania o przyznanie certyfikatu „Lidera Projektu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.

W ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa w dniu 29.10.2019r. odbyło się spotkanie zespołu partnerów, podczas którego przedstawiono sprawozdanie z działań podjętych w roku szkolnym 2018/2019. Omówiono także wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Wspólnie z zebranymi przedstawicielami instytucji określono priorytetowe kierunki działań:

• bieżące monitorowanie bezpieczeństwa w szkole,
  • reagowanie na najmniejsze przejawy przemocy/zagrożenia bezpieczeństwa uczniów,
  • kontynuacja pracy z dziećmi nad eliminacją zachowań agresywnych,
  • kontynuacja współpracy z parterami zewnętrznymi w zakresie wsparcia w procesie podnoszenia bezpieczeństwa w szkole i jej okolicy,
  • uwrażliwianie dzieci na zjawisko przemocy i na konieczność informowania o niej dorosłych,
  • kontynuowanie podejmowanych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów wzdłuż drogi gminnej prze szkole w Sierczy,
  • w pracy wychowawczej zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z przyjaznym odnoszeniem się do siebie, kulturą osobistą i umiejętnością rozwiązywania konfliktów.

PARTNERZY PROJEKTU ZINTEGROWANEJ POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA:

– Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce,
    – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce,
    – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce,
    – Punkt Interwencji Kryzysowej w Wieliczce,
    – Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wieliczce,
    – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce,
    – Urząd Miasta i Gminy Wieliczka,
    – Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy,
    – Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy,
    – Parafia w Sierczy,
    – Rada Sołecka.

Otrzymanie Certyfikatu to nie tylko duże wyróżnienie dla naszej szkoły, ale również mobilizacja do podejmowania nowych działań związanych z poprawą bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Zgodnie z ideą projektu, będziemy nadal uczyć współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne.