Szachy w szkole

Od września 2015r. w Naszej Szkole są prowadzone zajęcia szachowe dla uczniów klas pierwszych w ramach projektu Edukacja przez szachy w szkole. Od roku szkolnego 2016/17 Projekt jest kontynuowany i prowadzony w klasach pierwszych i drugich.

Nauka gry w szachy szczególnie w młodszym wieku szkolnym, dostarczy dzieciom rozrywki i zabawy. Będzie doskonałą formą stymulowania ich rozwoju emocjonalnego i intelektualnego w wielu płaszczyznach. Najważniejsze z nich to:

  • rozwój zainteresowań – dzieci poznają nową dyscyplinę, której istotą jest samodzielne, logiczne rozumowanie, łączące poszczególne elementy wiedzy w jedną harmonijną całość;
  • aktywność twórcza – specyfika gry w szachy wyklucza odtwórcze traktowanie jakiegokolwiek zagadnienia. Wszelkie próby bezmyślnego naśladownictwa skazane są na niepowodzenie. Dziecko samo wykreuje wydarzenia na szachownicy i poniesie za nie odpowiedzialność;
  • rozwijanie pamięci i uwagi – główną umiejętnością w szachach jest zdolność zreasumowania każdej pozycji w sposób dynamiczny, w kategoriach najważniejszych jej elementów. Cała szachownica zostaje ukształtowana w przestrzenno – czasową postać, czyli wzorzec. Towarzyszy temu rozwój wyobraźni wzrokowej i koncentracji;
  • myślenie logiczno-wyobrażeniowe – ludzie myślą czasami za pomocą wyobrażeń, które są obrazami rzeczywistych doznań zmysłowych i ten właśnie rodzaj myślenia gra w szachy rozwija najpełniej;
  • rozwój pozytywnych sfer osobowości – szachy kształtują poczucie obiektywizmu, uczą uznawania prawd innych ludzi, tolerancji i reakcji na niepowodzenia.

W marcu 2012 roku Parlament Europejski wydał oświadczenie w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole” (0050/2011). Na tej podstawie Polski Związek Szachowy w 2013 roku wprowadził program pilotażowy o tej samej nazwie. Okazało się, że działania wykonywane w trakcie jego realizacji w pełni spełniają założone cele.

29 stycznia 2015 roku do projektu przystąpił Małopolski Związek Szachowy. Koordynatorem programu z ramienia Małopolskiego Związku Szachowego został dr Jacek Wolak. Wprowadzenie programu oznacza, że już od najbliższego roku szkolnego zajęcia szachowe będą mogły być prowadzone w klasach 1-3 szkół podstawowych, w ramach zajęć lekcyjnych.

Tak sformułowana innowacja edukacyjna ma akceptację Ministra Edukacji Narodowej (spotkanie grupy roboczej pod przewodnictwem wiceministra Mirosława Sielatyckiego odbyło się w MEN 09.10.2012).

W Naszej Szkole zajęcia prowadzą:
Klasa 1a- Pani Aneta Batko- Kot,
Klasa 1b- Pan Kamil Baryczka,
Klasa 1c- Pani Ewa Kawka.

Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu: http://szachywszkole.pzszach.pl/

Wybrane osiągnięcia szachowe Naszych uczniów:

II miejsce w województwie – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy

W środę 5 kwietnia odbył się Turniej Finałowy Projektu „Edukacja Przez Szachy w Szkole”- Małopolska. Zawody zorganizowane zostały w Małej Hali TAURON Arena w Krakowie. W zawodach wzięło udział ponad 400 uczniów z małopolski biorących udział w zajęciach szachowych w ramach Projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Zawody podzielone były na 6 grup- klasy 1, 2, 3 w podziale na chłopców i dziewczynki.

Więcej: sp-siercza.pl/blog/sport/ii-miejsce-w-wojewodztwie/

V miejsce w zawodach powiatowych – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy

Dzisiaj reprezentacja Naszej Szkoły w składzie (w podanej kolejności): Jasiu Galiak (2b), Witek Reczek (2b), Sebastian Zgud (2b) i Ania Ślusarczyk (3c) brała udział w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Wielickiego Szkół Podstawowych w szachach. Po bardzo ciekawych i pełnych walki zawodach nasz drużyna zajęła wysokie V miejsce ustępując m.in. bardzo mocnym Szkołom z Podłęża i Staniątek.

Więcej: sp-siercza.pl/blog/sport/v-miejsce-w-zawodach-powiatowych/

Drużynowe Mistrzostwa Gminy Wieliczka Szkół Podstawowych w Szachach. – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy

Dzisiaj (wtorek 22.11) w Wielickim Magistracie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Gminy Wieliczka Szkół Podstawowych w Szachach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 2 i 3: Ania Ślusarczyk, Jasiu Galiak, Witek Reczek, Sebastian Zgud.

Więcej: sp-siercza.pl/blog/sport/druzynowe-mistrzostwa-gminy-wieliczka-szkol-podstawowych-w-szachach/

Wyjazdy na zawody:

Krok do Sukcesu- Niepołomice 2017 – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy

W poniedziałek 10 kwietnia chętni uczniowie Naszej Szkoły wybrali się na zawody szachowe z cyklu „Krok do Sukcesu” do Niepołomic. Rywalizowali w kilku grupach- osoby z IV kategorią lub wyższą, dziewczynki do V kategorii i chłopcy do V kategorii.

Więcej: sp-siercza.pl/blog/sport/krok-do-sukcesu-niepolomice-2017/

Drużynowe Mistrzostwa Małopolski do lat 8 w szachach szybkich – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy

W sobotę 19 listopada 2016 nasi uczniowie brali udział w Drużynowych Mistrzostwach Małopolski do lat 8 w szachach szybkich. W zawodach wziąć udział mogły drużyny klubowe i szkolne.

Więcej: sp-siercza.pl/blog/sport/druzynowe-mistrzostwa-malopolski-do-lat-8-w-szachach-szybkich/

XIII Otwarte Mistrzostwa MiG Niepołomice – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy

W piątek 3 czerwca 17 uczniów klas pierwszych z Naszej Szkoły wzięło udział w XIII Otwartych Mistrzostwach MiG Niepołomice w Szachach Szybkich. Turniej był rozgrywany podczas 25 Dni Niepołomic. Dla części uczniów był to pierwszy turniej szachowy w życiu, a dla każdego bardzo dobra możliwość do sprawdzenia swoich umiejętności i porównania ich z innymi. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody. Zdobyte doświadczenie powinno zaowocować już na najbliższych zawodach, które odbędą się 11 czerwca u Nas w Szkole. Z pośród 17 osób z Naszej Szkoły, które brały udział w tych zawodach 10 zdobyłoby (gdyby w tym turnieju była taka możliwość) kategorie szachowe

Więcej: sp-siercza.pl/blog/sport/xiii-otwarte-mistrzostwa-mig-niepolomice/

Dodaj komentarz

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status